Krajowe Dni Pola to najważniejsze wydarzenie w roku dla każdego, komu na sercu leży przyszłość polskiego rolnictwa. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem Europejskiego Zielonego Ładu, co oznaczało, że nie mogło zabraknąć Bezpiecznej Fermy. Temperatura powietrza sięgająca 35 stopni Celsjusza nie pozostawiała złudzeń, że ocieplenie klimatu to palący problem.
Na posiedzeniu naszej grupy operacyjnej postanowiliśmy wykorzystać Krajowe Dni Pola do osiągnięcia dwóch celów zapisanych w projekcie. Pierwszy z nich dotyczył prezentacji projektu w innowacyjny i atrakcyjny sposób. Nasz konsorcjant, kujawsko pomorski ośrodek doradztwa rolniczego w Minikowie udostępnił nam pawilon, w którym urządziliśmy nowoczesne stoisko. Dodatkowo skorzystaliśmy z zaproszenia do występu w studiu telewizyjnym, w którym mogliśmy zaprezentować projekt Bezpieczna Ferma.
W działaniach promocyjnych uczestniczy znany komik i aktor Grzegorz Halama, najbardziej znany hodowca drobiu w Polsce Pan Józek z Chociul. Dzięki zaproszeniu na Krajowe Dni Pola, które udostępnił w internecie na nasze stoisko przyszło wielu zainteresowanych projektem.
Czekające na nich fotoramki w kształcie smartfonów z wizerunkiem Grzegorza Halamy, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zwłaszcza rodzin z dziećmi.
Zgodnie z przyjętą strategią badamy czy konsument gotowy jest partycypować w kosztach wprowadzenia podwyższonego dobrostanu w produkcji drobiu. Chcemy docierać z informacją o produktach z logo Bezpiecznej Fermy dokładnie w momencie, w którym konsument sporządza listę zakupów. To właśnie z tego powodu zaprojektowaliśmy i przygotowaliśmy materiały promocyjne w postaci praktycznych magnesów i notesów na lodówkę oraz żetonów do wózków sklepowych. Z satysfakcją obserwowaliśmy, jak nasze materiały promocyjne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających.
Byliśmy ciekawi ilu z nich będzie w przyszłości konsumentami drobiu z Bezpiecznej Fermy. Musieliśmy zdobyć informacje, czy gotowi są zapłacić więcej pieniędzy za drób, który pochodzi z fermy dbającej o zwierzęta, klimat i środowisko. W ciągu dwóch dni przeprowadziliśmy dziesiątki ankiet on-line oraz w tradycyjnej, papierowej formie, zdobywając w ten sposób bezcenną wiedzę. Wyniki jednoznacznie potwierdziły nie tylko zasadność projektu, ale i konieczność jak najszybszego wdrożenia w życie systemu jakości Bezpieczna Ferma.
Wizyta wiceministra rolnictwa, doktora Ryszarda Kamińskiego nas nie zaskoczyła, ponieważ od samego początku wspiera nasz projekt i przygląda się jego rozwojowi.
Nasz udział w Krajowych Dniach Pola przyniósł progres w projekcie. Zakładane przez konsorcjum cele zostały osiągnięte, a reakcje odwiedzających miło nas zaskoczyły. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że informacja o projekcie Bezpieczna Ferma dotarła do szerokiego grona odbiorców. Największym sukcesem są jednak ankiety, który potwierdziły że istnieje coraz większy popyt na mięso drobiowe pochodzące z odpowiedzialnej produkcji rolnej. Po dziesiątkach przeprowadzonych rozmów możemy stwierdzić, że konsument oczekuje od hodowcy drobiu dbałości o dobrostan zwierząt, ochrony klimatu i środowiska naturalnego. I właśnie dzięki projektowi, a w efekcie końcowym systemowi jakości Bezpieczna Ferma, odpowiedzialny producent rolny będzie mógł dostarczyć konsumentowi mięso, którego oczekuje.
Krajowe Dni Pola utwierdziły nas, że projekty ma ogromny potencjał i powinien zostać jak najszybciej wdrożony.