aktualnościEU

Komisja Europejska zapewnia szczepionki przeciw ptasiej grypie

Komisja Europejska zapewnia szczepionki przeciw ptasiej grypie

Wprowadzenie

Komisja Europejska podpisała umowę z firmą Seqirus, zapewniając państwom członkowskim dostęp do szczepionek przeciwko ptasiej grypie. Umowa, zawarta w imieniu państw członkowskich, ma na celu zapewnienie środków medycznych zapobiegających ptasiej grypie. Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) podpisał umowę ramową na dostawę 665,000 dawek szczepionki Seqirus oraz opcję na kolejne 40 mln dawek.

Dla kogo są szczepionki?

Szczepionka jest przeznaczona dla osób najbardziej narażonych na przenoszenie grypy ptaków, takich jak pracownicy gospodarstw drobiarskich i lekarze weterynarii. Jej celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy w Europie, chroniąc obywateli i źródła utrzymania. To jedyna zapobiegawcza szczepionka przeciw grypie ptaków dozwolona w UE.

Uczestniczące państwa członkowskie

W dobrowolnym zamówieniu uczestniczy piętnaście państw członkowskich UE i EOG z firmą Seqirus UK Ltd. Umowa umożliwia każdemu państwu uczestniczącemu zamawianie szczepionek zgodnie z potrzebami krajowymi. Obowiązywać będzie przez maksymalnie 4 lata. Przesyłki są już przygotowywane dla Finlandii, aby natychmiast szczepić pracowników zagrożonych narażeniem, a następnie trafią do innych krajów uczestniczących.

Kontekst ogólny

Seqirus UK Ltd posiada zmienione pozwolenie na dopuszczenie do obrotu tej szczepionki w całej UE. Chroni ona przed grypą wywoływaną przez szczepy H5 wirusa grypy A. Unijny mechanizm wspólnego udzielania zamówień umożliwia państwom uczestniczącym wspólne zamawianie medycznych środków przeciwdziałania na zasadzie dobrowolności i elastyczności. Obejmuje to szczepionki, środki terapeutyczne i wyroby medyczne.

Zalety wspólnego zamówienia

Umowa zapewnia sprawiedliwy dostęp do medycznych środków przeciwdziałania i zwiększa bezpieczeństwo dostaw. Umożliwia także uzyskanie bardziej zrównoważonych cen dla krajów uczestniczących. Przyczynia się do gotowości UE na kryzysy zdrowotne lub pandemie.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.