Polska Izba Handlu sprzeciwia się nowym regulacjom
Polska Izba Handlu przeciwko nowym ograniczeniom handlu w niedziele i święta
Polska Izba Handlu, największa organizacja reprezentująca sektor handlu w Polsce, wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych zmian w zakresie ograniczenia handlu w niedziele. Przedsiębiorcy w Polsce zmagają się obecnie z ogromnym wzrostem kosztów prowadzenia działalności, szczególnie w porównaniu do sytuacji sprzed wprowadzenia zakazu handlu w niedziele w 2018 roku. W ciągu ostatnich 8 lat koszty te wzrosły w sektorze MŚP o ponad 80%.
Wprowadzenie wolnych niedziel dla pracowników, przy jednoczesnym umożliwieniu mikroprzedsiębiorcom i MŚP prowadzenia działalności, miało na celu wyrównanie szans w konkurencji z dużymi sieciami handlowymi. Odebranie tej możliwości spowoduje nasilenie trendu zamykania małych, lokalnych sklepów. Co więcej, najnowsze sondaże pokazują, że ponad połowa Polaków popiera obowiązujące przepisy dotyczące handlu w niedziele. Konsumenci oczekują respektowania ich nawyków zakupowych, a Polska Izba Handlu apeluje o utrzymanie obecnych regulacji i zapewnienie stabilności oraz przewidywalności prawa.
Wzrost kosztów działalności w sektorze MŚP
Dane wskazują, że koszty prowadzenia działalności w sektorze MŚP wzrosły w ciągu ostatnich 8 lat o 82%. W efekcie aż 96% mniejszych firm wyraża obawy związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku. Wzrost cen energii, surowców i materiałów budzi niepokój 54% przedsiębiorstw, a 52% obawia się rosnących kosztów pracy.
Wzrost wynagrodzeń, który przekracza 11% rok do roku, negatywnie wpływa na poziom zatrudnienia. Wysoka presja płacowa jest szczególnie problematyczna dla MŚP, prowadząc do zwiększenia kosztów działalności, a w niektórych przypadkach do zamykania firm. W wielu regionach kraju konsumenci nie zaakceptują podwyżek płac przeniesionych bezpośrednio na ceny, co może skłonić ich do rezygnacji z zakupów w sklepach prowadzonych przez przedsiębiorców MŚP.
Dlatego też proponowane zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele należy ocenić negatywnie, gdyż wiążą się one z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorców.
10 postulatów handlu dla nowego rządu
Postulat utrzymania obecnych regulacji dotyczących ograniczenia handlu w niedziele był jednym z 10 postulatów, które Polska Izba Handlu przedstawiła nowemu rządowi w grudniu. Argumenty te zostały również przedstawione Przewodniczącemu Komisji Gospodarki i Rozwoju, panu Ryszardowi Petru, na spotkaniu z przedsiębiorcami w lutym.
– Obecne przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele są korzystne dla większości małych i średnich przedsiębiorców handlowych, którzy muszą konkurować z dużymi sieciami dyskontowymi. Duże sieci wydały setki milionów złotych na kampanie marketingowe, które przekonały konsumentów do robienia zakupów w piątki i soboty. Obecny katalog wyłączeń, który pozwala właścicielom małych sklepów na pracę w niedziele, jest sposobem na umożliwienie im konkurowania z dużymi podmiotami – tłumaczy Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.
– Z naszej perspektywy zmiana obecnych przepisów dotyczących handlu w niedziele nie poprawi sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw z branży spożywczej. Na etapie konsultacji społecznych zdecydowanie sprzeciwimy się inicjatywie zmiany obowiązujących przepisów – dodaje Ptaszyński.
________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.
Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.
Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.
Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.