handelwyroby

Polska Izba Handlu sprzeciwia się nowym regulacjom

Polska Izba Handlu sprzeciwia się nowym regulacjom

Polska Izba Handlu przeciwko nowym ograniczeniom handlu w niedziele i święta

Polska Izba Handlu, największa organizacja reprezentująca sektor handlu w Polsce, wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych zmian w zakresie ograniczenia handlu w niedziele. Przedsiębiorcy w Polsce zmagają się obecnie z ogromnym wzrostem kosztów prowadzenia działalności, szczególnie w porównaniu do sytuacji sprzed wprowadzenia zakazu handlu w niedziele w 2018 roku. W ciągu ostatnich 8 lat koszty te wzrosły w sektorze MŚP o ponad 80%.

Wprowadzenie wolnych niedziel dla pracowników, przy jednoczesnym umożliwieniu mikroprzedsiębiorcom i MŚP prowadzenia działalności, miało na celu wyrównanie szans w konkurencji z dużymi sieciami handlowymi. Odebranie tej możliwości spowoduje nasilenie trendu zamykania małych, lokalnych sklepów. Co więcej, najnowsze sondaże pokazują, że ponad połowa Polaków popiera obowiązujące przepisy dotyczące handlu w niedziele. Konsumenci oczekują respektowania ich nawyków zakupowych, a Polska Izba Handlu apeluje o utrzymanie obecnych regulacji i zapewnienie stabilności oraz przewidywalności prawa.

Wzrost kosztów działalności w sektorze MŚP

Dane wskazują, że koszty prowadzenia działalności w sektorze MŚP wzrosły w ciągu ostatnich 8 lat o 82%. W efekcie aż 96% mniejszych firm wyraża obawy związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku. Wzrost cen energii, surowców i materiałów budzi niepokój 54% przedsiębiorstw, a 52% obawia się rosnących kosztów pracy.

Wzrost wynagrodzeń, który przekracza 11% rok do roku, negatywnie wpływa na poziom zatrudnienia. Wysoka presja płacowa jest szczególnie problematyczna dla MŚP, prowadząc do zwiększenia kosztów działalności, a w niektórych przypadkach do zamykania firm. W wielu regionach kraju konsumenci nie zaakceptują podwyżek płac przeniesionych bezpośrednio na ceny, co może skłonić ich do rezygnacji z zakupów w sklepach prowadzonych przez przedsiębiorców MŚP.

Dlatego też proponowane zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele należy ocenić negatywnie, gdyż wiążą się one z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorców.

10 postulatów handlu dla nowego rządu

Postulat utrzymania obecnych regulacji dotyczących ograniczenia handlu w niedziele był jednym z 10 postulatów, które Polska Izba Handlu przedstawiła nowemu rządowi w grudniu. Argumenty te zostały również przedstawione Przewodniczącemu Komisji Gospodarki i Rozwoju, panu Ryszardowi Petru, na spotkaniu z przedsiębiorcami w lutym.

– Obecne przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele są korzystne dla większości małych i średnich przedsiębiorców handlowych, którzy muszą konkurować z dużymi sieciami dyskontowymi. Duże sieci wydały setki milionów złotych na kampanie marketingowe, które przekonały konsumentów do robienia zakupów w piątki i soboty. Obecny katalog wyłączeń, który pozwala właścicielom małych sklepów na pracę w niedziele, jest sposobem na umożliwienie im konkurowania z dużymi podmiotami – tłumaczy Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.

– Z naszej perspektywy zmiana obecnych przepisów dotyczących handlu w niedziele nie poprawi sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw z branży spożywczej. Na etapie konsultacji społecznych zdecydowanie sprzeciwimy się inicjatywie zmiany obowiązujących przepisów – dodaje Ptaszyński.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.