handeltransport

Prognozy wzrostu cen paliw na horyzoncie

Koniec obniżek na horyzoncie

Złe wiadomości dla kierowców: Koniec obniżek na horyzoncie! Wzrost cen surowca na giełdach naftowych i osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara już niedługo mogą zatrzymać przecenę na stacjach paliw w Polsce.

Cenniki rafinerii w górę

Niekorzystne dla kierowców zmiany na rynkach bazowych mają już przełożenie na hurtowe ceny paliw. W ostatnich dniach rafinerie podnosiły ceny i dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej benzyny jest przez producentów wyceniany średnio na 4974,80 zł, a olej napędowy kosztuje 5012,60 zł. Benzyna na przestrzeni tygodnia podrożała o 65 złotych. W przypadku diesla skala wzrostu jest dwa razy większa i wynosi 138,40 zł.

Kontynuacja spadkowej serii na stacjach

Na stacjach w mijającym tygodniu obserwowaliśmy jeszcze kontynuację przeceny. Najmocniej, bo o 6 groszy, potaniała benzyna bezołowiowa 95. Jej średnia ogólnopolska cena spadła do poziomu 6,43 zł/l. Olej napędowy, po 4-groszowej obniżce, kosztuje średnio 6,45 zł/l. Zakup litra autogazu, który potaniał o 3 grosze, to wydatek rzędu 2,69 zł/l.

Nasza prognoza na ostatni tydzień roku szkolnego dla detalicznego rynku paliw zakłada stabilizację cen na stacjach. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw to: 6,35-6,47 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,39-6,51 zł/l a dla autogazu 2,65-2,72 zł/l.

Prognozy w centrum uwagi

W początkach bieżącego tygodnia nastąpił zauważalny wzrost cen ropy. Jego przyczyny upatrywać można w rozpoczęciu sezonu wakacji letnich na półkuli północnej (zwłaszcza w USA), co może zwiększyć popyt na paliwo tego lata. Dodatkowo na zwyżkę mogła mieć wpływ wypowiedź sekretarz ds. energetyki Jennifer Granholm. Zasugerowała ona, że w najbliższym czasie USA mogą także przyspieszyć tempo uzupełniania strategicznych rezerw ropy naftowej w cenie około 79 dolarów za baryłkę. Amerykanie utrzymali poziom stóp procentowych na niezmienionym poziomie – co było ruchem spodziewanym przez analityków i także stanowiło istotny sygnał dla handlu surowcowego.

Wśród innych czynników politycznych ważnych dla oceny cenowych perspektyw dla ropy ważne jest także to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie – w centrum uwagi nadal pozostają rozmowy o zawieszeniu broni w Gazie i możliwość eskalacji działań wojennych na granicy izraelsko-libańskiej, która byłaby kolejnym czynnikiem destabilizacji i źródłem obaw o regionalne bezpieczeństwo tranzytu surowcowego. W ostatnich dniach sporo uwagi poświęcano także perspektywom przyszłości rynku. Wśród pesymistycznych prognoz, jakie pojawiły się w mediach w ostatnim czasie, największą nośność ma zapewne sugestia Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), że globalny wzrost popytu na ropę naftową ma w nadchodzących latach spowolnić, a światowe zapotrzebowanie dojdzie do szczytowego punktu w 2029 r. Zdaniem agencji przejście na czystą energię i popularność pojazdów elektrycznych uczynią realnym spowolnienie wzrostu popytu na ropę. Jak podaje MAE, światowy popyt na ropę w 2023 r. wynosił nieco ponad 102 mln baryłek dziennie, a ma ustabilizować się na poziomie blisko 106 mln baryłek dziennie pod koniec tej dekady. W podobnym tonie wypowiadali się analitycy Citi, którzy sugerowali znaczny spadek cen do 2025 roku – a nawet dojście do pułapu 60 dolarów za baryłkę ropy Brent, a główną przyczynę pesymistycznych perspektyw ma być nadwyżka produkcyjna ropy.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.