agroekspert

Regeneratywne rolnictwo w Europie: współpraca ADM i Bayer

Rolnictwo regeneratywne w Europie: współpraca ADM i Bayer

Wstęp

ADM (NYSE: ADM) i Bayer ogłosiły rozszerzenie współpracy na rzecz szerszego stosowania regeneratywnych praktyk rolniczych w Europie. W zeszłym roku firmy przeprowadziły badanie wykonalności, oceniając wpływ tych praktyk na redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie bioróżnorodności oraz poprawę zdrowia gleby. Badania obejmowały rolników uprawiających rzepak ozimy na 9000 hektarów w Polsce. Celem było określenie potencjału ograniczenia emisji CO2 przy jednoczesnym tworzeniu planów działania dla każdego rolnika.

Wstępne wyniki badań

Wstępne oceny wykazały, że emisje z hektarów upraw z co najmniej jedną praktyką regeneratywną były o 15% niższe niż w przypadku upraw konwencjonalnych. Analizy wskazują, że poziom ograniczenia emisji może sięgać nawet 40% u rolników stosujących kompleksowo regeneratywne praktyki. Europejskie rolnictwo regeneratywne może przynieść korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne, co potwierdzają wstępne wyniki programu.

Rozszerzenie programu

Kolejny etap współpracy obejmie nowe gatunki roślin, takie jak kukurydza, pszenica i jęczmień, oraz rozszerzenie geograficzne na obszar Europy Wschodniej. Rolnicy otrzymają wsparcie finansowe i techniczne przy wdrażaniu praktyk takich jak ograniczenie orki, uprawy okrywowe, wsiewki, zarządzanie składnikami odżywczymi, wykorzystanie materii organicznej oraz płodozmian. ADM przyzna wynagrodzenie finansowe rolnikom za każdy kwalifikowalny hektar, mierzony i weryfikowany za pomocą technologii cyfrowej Bayer we współpracy z platformą Sandy firmy Trinity Agtech.

Wsparcie agronomiczne i finansowe

Poza wsparciem finansowym, rolnicy uczestniczący w programie otrzymają wsparcie agronomiczne od ekspertów. Rozpocznie się ono od głębokiej analizy agronomicznej, typowej dla każdego regionu objętego programem. Następnie przeprowadzona zostanie indywidualna ocena uprawy, podczas której agronomowie odwiedzą tereny uprawne i opracują plany rozwoju. Rolnicy będą mogli dzielić się doświadczeniami i omawiać różne praktyki podczas wizyt na polach uprawnych i spotkań edukacyjnych.

Wnioski i opinie uczestników

Program oceny wykonalności z 2023 roku był kluczowy w kształtowaniu prac na większą skalę. Wysłuchanie opinii rolników pozwoliło uwzględnić regionalne czynniki. Wstępne gromadzenie danych do obliczeń emisji gazów cieplarnianych i analizy gleby umożliwiło uzyskanie cennych informacji. „U nas od 15 lat stosujemy praktyki rolnictwa regeneratywnego. Cały czas coś ulepszamy. Testujemy na mniejszej powierzchni i na podstawie rezultatów decydujemy o wdrożeniu na większym areale” – mówi Karol Pietnoczka z Pomorza Zachodniego. „Prowadzimy praktyki rolnictwa regeneratywnego, bo nam się to opłaca. Muszą być jednak dobrze zrównoważone z innymi praktykami rolniczymi” – mówi Piotr Hulanicki z województwa warmińsko-mazurskiego.

Współpraca ADM i Bayer

Candy Siekmann, dyrektor działu Climate Smart Agriculture Origination w ADM, mówi: „Rolnictwo regeneratywne jest kluczowe dla naszej pozycji lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji. Wprowadzanie programu w Polsce to istotny etap naszych działań. Nasze badania pokazują, że większość konsumentów chętniej zaufa markom stosującym praktyki rolnictwa regeneratywnego. Wspólnie z Bayer pomagamy spełniać te wymogi rolnikom, którzy są najważniejsi w naszych działaniach.” Lionnel Alexandre, dyrektor działu redukcji emisji w regionie EMEA w Bayer, dodaje: „Współpraca z ADM w zakresie rolnictwa regeneratywnego w Europie ma dla nas duże znaczenie. Pokazuje, jak ważne jest budowanie podejścia opartego na łańcuchu wartości, gdzie wszyscy mają wspólny cel. Rozwiązanie Bayer łączy zaawansowaną funkcjonalność cyfrową i zdolności agronomiczne, wspierając kluczowe projekty z obszaru rolnictwa regeneratywnego.”


 

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.