aktualnościPL

Spadek cen skupu trzody chlewnej w 2023.

Spadek cen skupu trzody chlewnej

Punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej

Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w III kwartale 2023 roku minęliśmy punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej. Oczekujemy, że kolejne kwartały, po uwzględnieniu czynników sezonowych, przyniosą dalszy spadek cen skupu trzody chlewnej. Trend ten będzie wspierany przez stopniową odbudowę pogłowia świń w Unii Europejskiej, wynikającą z wysokiej opłacalności produkcji. Ta opłacalność jest przede wszystkim efektem znaczącego spadku cen pasz – prognozują analitycy Credit Agricole.

Prognozy na przyszłość

Jednocześnie podtrzymujemy naszą ocenę, że dołek cenowy na rynku trzody chlewnej zostanie osiągnięty w I kwartale 2025 roku. Następnie ceny zaczną stopniowo rosnąć, co będzie wspierane przez oczekiwane ożywienie popytu. Wzrost ten będzie wynikać z zwiększenia siły nabywczej gospodarstw domowych. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF w Europie oraz tempo odbudowy pogłowia trzody chlewnej w Unii Europejskiej.

Eksport wieprzowiny w Polsce

W okresie od stycznia do marca 2024 roku wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) zwiększyła się o 1,0% rok do roku. Dla porównania, w analogicznym okresie 2023 roku wzrost wyniósł 24,0%. Wynikało to z wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, podczas gdy wolumen sprzedaży obniżył się. Cena skupu żywca wyniosła w kwietniu 7,62 zł/kg, co stanowiło spadek o 17,1% rok do roku, a cena pasz dla świń wyniosła 1,81 zł/kg, co oznaczało spadek o 11,1% rok do roku. W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 4,20 wobec 4,51 przed rokiem, wskazując na pogorszenie opłacalności produkcji.

Prognozy na koniec 2024 i 2025 roku

Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2024 roku wyniesie około 6,00 zł/kg oraz 7,10 zł/kg na koniec 2025 roku – prognozują analitycy Credit Agricole.

Podsumowanie

Rok 2023 przyniósł punkt zwrotny na rynku trzody chlewnej, a kolejne kwartały przyniosą dalsze zmiany. Prognozy wskazują na obniżenie cen skupu trzody chlewnej do I kwartału 2025 roku, po czym oczekiwany jest stopniowy wzrost cen. Wartość polskiego eksportu wieprzowiny wzrosła w 2024 roku, choć wolumen sprzedaży spadł. Relacja cen żywiec/pasza pogorszyła się, co wpływa na opłacalność produkcji. Oczekujemy, że cena skupu żywca wieprzowego wzrośnie do 6,00 zł/kg na koniec 2024 roku i 7,10 zł/kg na koniec 2025 roku.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.