aktualności

Dobrze, że jesteśmy razem: 20 lat przemian

Dobrze, że jesteśmy razem: 20 lat przemian

Korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej

Dobrze, że jesteśmy razem: 20 lat przemian w rolnictwie to czas, w którym polscy rolnicy wykorzystali szansę, jaką dała im Wspólna Polityka Rolna. Podczas dzisiejszej debaty na dziedzińcu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Czesław Siekierski podkreślił, że polskie rolnictwo zdobyło wysoką pozycję w Europie i na całym świecie.

Dzięki obecności w strukturach unijnych i NATO, Polska cieszy się bezpieczeństwem i wpływem na ważne sprawy. Korzystamy z unijnych środków, wspólnego rynku, możemy swobodnie podróżować i wybierać miejsce pracy i życia. Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że polskie rolnictwo jest jednym z bardziej nowoczesnych w UE.

Podstawową korzyścią dla sektora rolno-spożywczego jest transformacja i poprawa konkurencyjności. Dr hab. Marek Wigier zauważył, że przemysł przetwórczy jest siłą napędową rozwoju sektora, a rolnictwo dostarcza surowca. Dariusz Szymczycha stwierdził, że rolnicy znają swoją wartość bardziej niż przed akcesją, co dobrze wróży na przyszłość.

Droga do akcesji

Minister Siekierski stwierdził, że akcesja Polski do UE to efekt procesów przemian wolnościowych, demokratycznych, ustrojowych i gospodarczych. Jerzy Buzek przypomniał, że nasza akcesja była efektem zrywów wolnościowych i dążeń Polaków do suwerenności. Negocjacje z UE były trudne, ale strona polska mocno obstawała przy swoich postulatach.

Akcesja zakończyła niesprawiedliwą przynależność Polski do bloku wschodniego po II wojnie światowej. Ważne było wsparcie państw zachodnich, w tym NATO. Papież Jan Paweł II odegrał kluczową rolę, przekonując polskich rolników do przystąpienia do UE. Jerzy Plewa podkreślił ciężką pracę negocjatorów i ich sukces w stworzeniu dobrego startu dla naszych rolników.

Wyzwania na przyszłość

Obecne wyzwania dotyczące przyszłości są równie duże jak przed akcesją. Minister Siekierski poruszył kwestie związane z Wspólną Polityką Rolną i Zielonym Ładem. Ważne są także przyszłe rozszerzenia UE o kraje takie jak Ukraina i państwa Bałkanów Zachodnich. Jerzy Buzek podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe i niezależność energetyczna są kluczowe.

Dr hab. Monika Stanny zauważyła, że demografia jest największym wyzwaniem, a brak ludzi do produkcji żywności może być problemem. Wiktor Szmulewicz podkreślił potrzebę edukacji na wsi i dostępu do wiedzy. Roman Jagieliński wskazał na przyszłą akcesję Ukrainy do UE jako wyzwanie dla polskiego rolnictwa.

Oczekiwania wobec przyszłości

Minister Siekierski stwierdził, że przyszła Wspólna Polityka Rolna po 2027 r. powinna zachować bezpieczeństwo żywnościowe i utrzymać konkurencyjność gospodarstw rolnych. Ważne jest wsparcie naukowców, rolników i przedstawicieli rządu w ustalaniu priorytetów. Rektor SGGW, Michał Zasada, zadeklarował udział w dalszych pracach nad ulepszaniem polskiej gospodarki rolnej.

Edukacja rolników w zakresie przedsiębiorczości i szukania dochodów pozarolniczych jest kluczowa. Prof. Monika Stanny zaznaczyła, że UE powinna uwzględniać zróżnicowanie regionalne rolnictwa. Andrzej Gantner podkreślił konieczność równych zasad uczestnictwa w rynku dla wszystkich państw UE.

Podsumowując, od dnia akcesji Polska otrzymała z UE ponad 250 mld euro, a wpłaciła 86 mld euro składek członkowskich. Wartość eksportu rolno-spożywczego w 2023 r. wyniosła 52 mld euro, co oznacza 10-krotny wzrost od 2004 r. Minister Siekierski zaznaczył, że struktura społeczna i demograficzna wsi się zmienia, a gospodarstwa potrzebują stabilizacji i wsparcia.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.