bioasekuracjahigiena fermwspółpraca

Naturalny, bezkarencyjny preparat przeciwko bakteriom i wirusom

Nowy, bezkarencyjny preparat – przeciwko bakteriom i wirusom.

W przeciwieństwie do antybiotyków, preparat nie wytwarza lekooporności wobec drobnoustrojów. Technologia przynosi wielkie korzyści dla hodowców drobiu. Kwas podchlorawy (HOCl) – naturalna broń przeciwko bakteriom i wirusom. W świecie rolnictwa pojawiają się nowe rozwiązania, które nie tylko poprawiają wydajność chowu i hodowli, ale także wprowadzają elementy ekologiczne.

Jednym z takich innowacyjnych produktów jest kwas podchlorawy (HOCl), który zyskuje popularność w chowie brojlerów.  Kwas podchlorawy występuje naturalnie w komórkach człowieka oraz zwierząt, pełniąc funkcję naturalnego mechanizmu obronnego w przypadku uszkodzeń. Jego zdolności utleniające, wirusobójcze, grzybobójcze i bakteriobójcze sprawiają, że staje się on nieocenionym narzędziem w walce z patogenami.

Mechanizm działania

Mechanizm działania HOCl opiera się na wiązaniu z białkami ściany komórkowej patogenów, co prowadzi do denaturacji i zwiększenia przepuszczalności komórki, kończąc się śmiercią patogenu. Ponadto, dzięki zjawisku osmolizy, kwas podchlorawy rozbija komórki bakterii i grzybów, co skutkuje ich dezintegracją. Co ważne, ten proces nie działa na komórki gospodarza, dzięki ochronnemu działaniu aminokwasów. Roztwory HOCl skutecznie redukują drobnoustroje, zapobiegając namnażaniu się bakterii Gram+, pałeczek Gram-, bakterii przetrwalnikowych, wirusów i grzybów. To istotne dla chowu bezantybiotykowego i poprawy Europejskiego Wskaźnika Wydajności (EWW) w końcowym wyniku produkcyjnym na fermie. Korzyści stosowania kwasu podchlorawego obejmują również zapobieganie rozprzestrzenianiu się wektorów chorobotwórczych na fermie oraz eliminację biofilmu. Widoczna jest poprawa/zwiększenie spożycia wody, wykorzystania paszy, wskaźnika FCR, a także redukcji upadków i konfiskat na ubojni.

Dodatkowo, kwas podchlorawy to produkt biodegradowalny, wytworzony z naturalnych składników, bezkarencyjny, hipoalergiczny, nieszkodliwy dla człowieka i zwierząt w transporcie. Jego niski ślad węglowy stanowi ważny aspekt ekologiczny.

Korzyści płynące ze stosowania HOCl

Wyniki badań potwierdzają wszechstronność i skuteczność HOCl w zwalczaniu szerszego spektrum patogenów w porównaniu do innych substancji, takich jak podchloryn czy dwutlenek chloru. Jednocześnie współpraca z biogazowniami nie sprawia żadnych problemów. Hodowcy, którzy decydują się na stosowanie kwasu podchlorawego, mogą oczekiwać imponujących rezultatów:

  • obniżenie wskaźnika FCR o 3%, 
  • zmniejszenie śmiertelności do 2,5%,
  • redukcja konfiskat na ubojni do 4%, 
  • zwiększenie Europejskiego Wskaźnika Wydajności do 8%, 
  • koszty usług weterynaryjnych mogą spaść nawet o 45%

Wprowadzenie kwasu podchlorawego do wielkotowarowego chowu brojlerów – to nie tylko krok w kierunku efektywności, ale także zrównoważonego rozwoju rolnictwa, spełniającego współczesne normy ekologiczne i bioetyczne.


Czy podobał Ci się artykuł „Ograniczenie antybiotyków: nowy wymóg w dobrostanie zwierząt”?

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami w branży rolniczej, zapisz się do naszego newslettera. Wysyłamy go w piątek, dostarczając istotne informacje prosto do Twojej skrzynki mailowej.

Dla dostawców rozwiązań w dziedzinie rolnictwa: Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami. Więcej informacji tutaj.

Zachęcamy również do zgłaszania swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnikom programu oferujemy wiele korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, porady prawne, a także potencjalność uzyskania wyższych cen za żywiec w przyszłości. Aby zgłosić się, odwiedź tę stronę.

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik

Pokaż więcej

Tobiasz Szwoch

Prowadzę działalność jednoosobową od stycznia 2024 roku. Po 5 latach studiów kierunkowych oraz 12 latach w przemyśle paszowym, doszedłem do poziomu eksperta w dziedzinie zootechniki z naciskiem, na zrównoważoną produkcję zwierzęcą w oparciu o ekonomię, dbałość o środowisko oraz innowacyjne rozwiązania jakie dają produkty z linii BioActiw

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.