aktualnościchorobywspółpraca

Kwas podchlorawy bezpowrotnie wypiera stosowanie antybiotyków

Mięso drobiowe bez antybiotyków?

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie konsumentów mięsem drobiowym bez antybiotyków, firma BIO ACTIW – we współpracy z hodowcami drobiu, wprowadziła innowacyjną technologię. Pozwala ona na eliminację antybiotyków z chowu i hodowli kurcząt brojlerów w Polsce. Od 2022 roku, ta przełomowa metoda opiera się na produkcji kwasu podchlorawego. Efektywnie eliminuje groźne bakterie, takie jak E. coli, Salmonella spp., Enterococcus spp., Campylobacter spp., czy Clostridium botulinum, bez konieczności stosowania antybiotyków. Kluczowym elementem tej rewolucyjnej metody, jest generator kwasu podchlorawego firmy Kirkmayer. Na pierwszej polskiej fermie drobiu – został zainstalowany w kwietniu 2022 roku. Efektywność tej technologii została potwierdzona na wielu kolejnych fermach, na których rezultaty były równie imponujące.

10 generatorów w 2023

Do końca 2023 roku firma BIO ACTIW zamontowała 10 takich generatorów w różnych regionach Polski. W jednym z przypadków, bakteria Clostridium Botulinum spowodowała znaczną śmiertelność brojlerów. Zastosowanie kwasu podchlorawego całkowicie wyeliminowało tę trudną do zwalczania bakterię.

W jednej z ferm, która przeszła na chów bez antybiotyków, wskaźniki produkcyjne były bardzo dobre.  Współczynnik FCR wyniósł 1,49, przy średniej masie ciała brojlerów na 41 dobę tuczu 2,92 kg. Śmiertelność względem pozostałych, była najniższa i wynosiła 3,08%. EWW 497.

Koszty leków zostały zredukowane o ponad 50%.

Dodatkowym atutem tej technologii jest sanityzacja wody, co pozwala zapewnić zwierzętom ciągły dostęp do czystej i zdrowej wody – eliminując tym samym ryzyko zakażeń chorobowych. Hodowcy, którzy przeszli na tą nową metodę, nie tylko dbają o zdrowie zwierząt, ale również przyczyniają się do dostarczania konsumentom mięsa drobiowego wolnego od antybiotyków. Inicjatywa stosowania kwasu podchlorawego w zamian za antybiotyki, rysuje się jako znaczący krok w kierunku poprawy standardów zdrowotnych w chowie i hodowli drobiu w Polsce. Jest również odpowiedzią na oczekiwania coraz bardziej świadomych konsumentów, którzy zwracają uwagę – na jakość i bezpieczeństwo żywności. Firma BIO ACTIW serdecznie zaprasza Wszystkich do kontaktu.


Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami w branży rolniczej, zapisz się do naszego newslettera. Wysyłamy go w piątek, dostarczając istotne informacje prosto do Twojej skrzynki mailowej.

Dla dostawców rozwiązań w dziedzinie rolnictwa: Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami. Więcej informacji tutaj.

Zachęcamy również do zgłaszania swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnikom programu oferujemy wiele korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, porady prawne, a także potencjalność uzyskania wyższych cen za żywiec w przyszłości. Aby zgłosić się, odwiedź tę stronę.

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik

  Pokaż więcej

  Tobiasz Szwoch

  Prowadzę działalność jednoosobową od stycznia 2024 roku. Po 5 latach studiów kierunkowych oraz 12 latach w przemyśle paszowym, doszedłem do poziomu eksperta w dziedzinie zootechniki z naciskiem, na zrównoważoną produkcję zwierzęcą w oparciu o ekonomię, dbałość o środowisko oraz innowacyjne rozwiązania jakie dają produkty z linii BioActiw

  Powiązane artykuły

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Przycisk powrotu do góry
  Close

  Też używamy AdBlocka.

  Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.