aktualnościPL

Nowa gwarancja kredytowa wspiera sektor rolno-spożywczy

Nowa gwarancja kredytowa wspiera sektor rolno-spożywczy

Nowa gwarancja FGR Plus

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest naszym wspólnym zadaniem. Podsekretarz stanu Adam Nowak przedstawił nowe instrumenty finansowe z Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR) Plus, w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Wiceminister Adam Nowak, wraz z przedstawicielami sektora bankowego, przedstawił nowe działanie, które jest kontynuacją Funduszu Gwarancji Rolnych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), wprowadziło do oferty nową gwarancję spłaty kredytu z możliwością uzyskania dotacji na spłatę odsetek dla sektora rolno-spożywczego z Funduszu Gwarancji Rolnych Plus (FGR Plus) – Agromax. Zabezpiecza ona zarówno kredyt inwestycyjny, jak i obrotowy. Dzięki gwarancji Agromax z FGR Plus rolnicy oraz przetwórcy sektora rolno-spożywczego będą mogli w łatwiejszy sposób i na korzystniejszych warunkach uzyskać kredyt, który umożliwi im sfinansowanie zaplanowanych inwestycji w celu poprawy konkurencyjności na rynku. Nowa gwarancja jest finansowana z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. FGR Plus został utworzony na podstawie umowy pomiędzy MRiRW a BGK. Łączna wartość środków w Funduszu wynosi 681,5 mln zł, co powinno wygenerować akcję kredytową w kwocie ok 3 mld zł.

Wsparcie sektora rolno-spożywczego

Zależy nam na tym, żeby wspierać odporność sektora rolno-spożywczego. Poprzednia edycja programu była sukcesem i cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników i przedsiębiorstw rolno-spożywczych. Celem FGR Plus jest zapewnienie rolnikom i przedsiębiorcom łatwiejszego dostępu do finansowania zwrotnego w postaci kredytu – podkreślił sekretarz stanu Adam Nowak.

Kto może skorzystać z gwarancji?

Z gwarancji mogą skorzystać rolnicy oraz przetwórcy z sektora rolno-spożywczego. Gwarancja Agromax zabezpiecza do 80 proc. kwoty kredytu i nie może przekroczyć 5 mln zł w przypadku MŚP i 10 mln zł w przypadku dużych przedsiębiorstw. Kredytobiorcy mogą również skorzystać z dodatkowego wsparcia, w postaci dotacji na spłatę odsetek przez okres 2 lat. W przypadku „młodego rolnika” (do 40 roku życia) dotacja może wynosić nawet 100 proc. kwoty raty odsetkowej.

Dwa kredyty – inwestycyjny i obrotowy

Za udzielenie gwarancji bank nie pobiera prowizji i opłat. Bezpłatna gwarancja Agromax z FGR Plus może zabezpieczyć dwa rodzaje kredytów:

  • inwestycyjny – udzielony na finansowanie materialnych (np. ciągnik) i niematerialnych (np. system do automatyzacji żywienia zwierząt) inwestycji związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w sektorze rolnym;
  • obrotowy nieodnawialny – udzielony z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, powiązany z inwestycją finansowaną kredytem inwestycyjnym zabezpieczonym gwarancją Agromax.

Maksymalny okres obowiązywania gwarancji dla kredytu inwestycyjnego to 183 miesiące, a dla kredytu obrotowego – 51 miesięcy.

Dotacja na spłatę odsetek

Dotacja na spłatę odsetek to dopłata do oprocentowania kredytu objętego gwarancją FGR Plus. Polega na pokryciu przez BGK części lub całości odsetek naliczonych za dany okres odsetkowy przez bank kredytujący. Dotacja na spłatę odsetek może wynieść 50 lub 100 proc. kwoty raty odsetkowej. Z wyższego poziomu dopłaty może skorzystać młody rolnik lub kredytobiorca, którego inwestycje przyczyniają się do ochrony środowiska lub klimatu albo realizują cele Strategii „Od pola do stołu”.

Kredyt objęty nową gwarancją i dopłatą do odsetek jest już dostępny w Banku Spółdzielczym w Brodnicy. W kolejnych dniach oferta znajdzie się w innych bankach, które podpisały umowę z BGK. Lista banków, w których można wziąć kredyt i skorzystać z gwarancji z dopłatą znajduje się na stronie internetowej BGK.

Uczestnicy konferencji

W konferencji wzięli również udział wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński, przedstawiciel Krajowego Związku Banków Polskich Arkadiusz Lewicki, prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, przedstawiciele banków komercyjnych i spółdzielczych, przedstawiciele organizacji reprezentujących środowisko rolnicze i sektor rolno-spożywczy, przedstawiciele jednostek doradztwa rolniczego, przedstawiciele organizacji młodzieżowych działających na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Szczegółowe informacje Więcej informacji na temat gwarancji i dotacji na spłatę odsetek z FGR Plus można znaleźć pod linkiem: BGK – Agromax.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.