współpracawylęg

Wyeliminowanie formaldehydu w technologii wylęgu piskląt

Cel: zdrowe i silne pisklęta

Oczywistym celem każdego Zakładu Wylęgu Drobiu jest zapewnienie producentowi zdrowych i silnych piskląt. Mikroorganizmy obecne na skorupie jaj są powszechnie uznawane za czynnik mogący negatywnie wpływać na ich zdolność wylęgową oraz przyczyniać się do problemów z wykluciem piskląt – w pierwszych dniach życia. Dbałość o bioasekurację na każdym etapie postępowania z jajami jest kluczowa. Dezynfekcja jaj stanowi ważny zabieg zapobiegający rozwojowi mikroorganizmów na skorupach. Właściwy środek dezynfekcyjny powinien być skuteczny przeciwko drobnoustrojom, wytrzymały w różnych warunkach, ekonomiczny oraz bezpieczny dla środowiska i organizmów żywych. Choć opary formaliny są powszechnie używane do dezynfekcji jaj w zakładach wylęgowych, ich działanie embriotoksyczne i kancerogenne stawiają pod znakiem zapytania ich długotrwałe stosowanie.

Celem tego doświadczenia, było zbadanie potencjału preparatu Bio ActiW VET Professional do dezynfekcji jaj kurzych – jako potencjalnej alternatywy dla oparów formaliny. Ważne jest, aby nowy środek dezynfekcyjny spełniał podstawowe kryteria skuteczności, bezpieczeństwa oraz przyjazności dla środowiska, eliminując jednocześnie negatywne skutki stosowania substancji embriotoksycznych i kancerogennych.

Badania zostały przeprowadzone w komercyjnym Zakładzie Wylęgowym. Do badań użyto 11 700 wylęgowych jaj kurzych pochodzących od brojlerów rasy Coob 500. Jaja użyte do doświadczenia zostały podzielone na trzy równoliczne grupy:

grupa kontrolna (grupa I) ➢ grupa doświadczalna 10% (grupa II) ➢ grupa doświadczalna 20% (grupa III)

Schemat doświadczenia

1. Pobieranie wymazów z skorup jaj

2. Dezynfekcja jaj:

a) grupa kontrolna (grupa I) – dezynfekowana parami formaliny

b) grupa doświadczalna 10% (grupa II) – dezynfekcja poprzez zamgławianie skorup jaj wylęgowych wodą elektrolizowaną Bio ActiW VET Professional – rozcieńczenie 10%

c) grupa doświadczalna 20% (grupa III) – dezynfekcja poprzez zamgławianie skorup jaj wylęgowych wodą elektrolizowaną Bio ActiW VET Professional – rozcieńczenie 20%

3. Powtórne pobranie wymazów ze skorup jaj

4. Nałożenie jaj do inkubatorów i rozpoczęcie procesu inkubacji

5. Analiza bakteriologiczna wymazów pobranych ze skorup jaj

6. Selekcja jaj po 7 dniach inkubacji

7.Wylęg

8.Analiza embriopatologiczna niewyklutych jaj

Wyniki doświadczenia i wnioski

Zapłodnienie jaj kurzych użytych w doświadczeniu przeprowadzonym w warunkach produkcyjnych – we wszystkich grupach wyniosło 99%, co jest wartością prawidłową.

Wylęgowość piskląt w grupach dezynfekowanych preparatem Bio ActiW VET Professional o stężeniach 10% i 20% była wyższa niż w grupie dezynfekowanej formaliną, jednak różnice między grupami były statystycznie nieistotne (p=0,242). Warto zaznaczyć, że wylęgowość była bardzo wysoka we wszystkich grupach.

Największy wpływ na wyniki wylęgowości miała zamieralność zarodków w pierwszym tygodniu inkubacji. W grupie kontrolnej wynosiła ona 8,1%, podczas gdy w grupie II doświadczalnej wynosiła 6,8%, a w III doświadczalnej 6,6%. Różnice między grupą kontrolną a doświadczalnymi były istotne statystycznie na poziomie p<0,05. Można więc wnioskować, że formalina w okresie między 1 a 7 dniem inkubacji może wykazywać silniejsze działanie embriotoksyczne w porównaniu z wodą elektrolizowaną. Zamieralność piskląt w okresie klujnikowym (E19-E21) była bardzo niska i wynosiła od 2,3% do 2,5% we wszystkich grupach. Należy podkreślić, że straty w tym okresie wynikały głównie z nieprawidłowego ułożenia pisklęcia w jaju, co zaobserwowano odpowiednio w 37, 43 i 40 jajach. Przyczyną tych nieprawidłowości mogą być zarówno aberracje genetyczne, jak i zakłócenia rozwoju zarodkowego na etapie gastrulacji i/lub organogenezy, spowodowane czynnikami fizycznymi (np. parametry termiczne i długość okresu przechowywania) lub chemicznymi (np. teratogenne działanie środka dezynfekcyjnego). Porównanie powyższych obserwacji z niską śmiertelnością w okresie klujnikowym potwierdza brak negatywnego wpływu zastosowanych środków dezynfekcyjnych na przebieg embriogenezy na tym etapie rozwoju.

Podczas analizy embriopatologicznej zidentyfikowano bardzo małą liczbę jaj z treścią zmienioną przez rozwijające się w niej mikroorganizmy (około 2‰ w stosunku do jaj poddanych badaniu). Świadczy to o bardzo dobrym stanie zdrowia stada oraz o skuteczności podejmowanych działań bioasekuracyjnych na fermie i w zakładzie wylęgowym. Efektywność zastosowanych metod dezynfekcyjnych potwierdzono wynikami analiz mikrobiologicznych


Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami w branży rolniczej, zapisz się do naszego newslettera. Wysyłamy go w piątek, dostarczając istotne informacje prosto do Twojej skrzynki mailowej.

Dla dostawców rozwiązań w dziedzinie rolnictwa: Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami. Więcej informacji tutaj.

Zachęcamy również do zgłaszania swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnikom programu oferujemy wiele korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, porady prawne, a także potencjalność uzyskania wyższych cen za żywiec w przyszłości. Aby zgłosić się, odwiedź tę stronę.

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik

Pokaż więcej

Tobiasz Szwoch

Prowadzę działalność jednoosobową od stycznia 2024 roku. Po 5 latach studiów kierunkowych oraz 12 latach w przemyśle paszowym, doszedłem do poziomu eksperta w dziedzinie zootechniki z naciskiem, na zrównoważoną produkcję zwierzęcą w oparciu o ekonomię, dbałość o środowisko oraz innowacyjne rozwiązania jakie dają produkty z linii BioActiw

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.