Polska żywność na celowniku arabskiego funduszu
Polska żywność na celowniku arabskiego funduszu
Wstęp
Polska żywność na celowniku arabskiego funduszu – taki nagłówek może niebawem zagościć na pierwszych stronach gazet. Największy polski producent mięsa drobiowego, Cedrob, znalazł się w polu zainteresowania jednego z trzech głównych państwowych funduszy majątkowych w Abu Zabi. Już w kwietniu może wpłynąć oferta, której następstwa mogą być znaczące dla ponad 6 tys. pracowników.
Znaczenie polskiej żywności
Polska żywność jest doceniana nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wielu dużych producentów ma właścicieli z odległych zakątków świata. Polska produkcja żywności cieszy się rosnącym uznaniem, szczególnie w regionach o trudnych warunkach klimatycznych. Jednym z takich regionów jest Zatoka Perska, gdzie większość żywności jest importowana ze względu na pustynny klimat. Arabscy inwestorzy zainteresowani polską żywnością dostrzegają w niej możliwość wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego swoich krajów.
Cedrob na celowniku ADQ
Fundusz majątkowy z Abu Zabi, ADQ, jest jednym z potencjalnych oferentów, którzy rozważają złożenie oferty na Grupę Cedrob. Informuje o tym Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Cedrob dla arabskiego funduszu ADQ mógłby być jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego w Zatoce Perskiej. ADQ jest jednym z trzech głównych państwowych funduszy majątkowych Abu Zabi. Jego jednym zadań jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Historia i sukcesy Cedrobu
Cedrob, założony w latach 90., odnotował w 2022 roku zysk netto w wysokości 412 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 8,15 mld zł. Firma rozrosła się dzięki ekspansji i przejęciom lokalnych firm, stając się spółką zatrudniającą ponad 6300 pracowników. Do akcjonariuszy Cedrob należy kilka polskich rodzin, w tym rodzinny wehikuł inwestycyjny dyrektora generalnego Andrzeja Goździkowskiego. Cedrob rozważał potencjalną sprzedaż biznesu już w lutym, za który mógłby uzyskać około 2 mld dol.
Perspektywy i wyzwania
Informacje o zainteresowaniu przejęciem są na razie nieoficjalne. Rozmówcy Bloomberga wskazują na poufny charakter procesu, sugerując, że wstępna oferta spodziewana jest w kwietniu. Przedstawiciele ADQ i Cedrob odmówili komentarza na temat potencjalnej transakcji. Jeśli do niej dojdzie, może to być przełomowy moment dla polskiego rynku drobiarskiego. Taka transakcja mogłaby znacząco wpłynąć na kondycję polskiego sektora żywnościowego, dając impuls do dalszego rozwoju i ekspansji na rynki zagraniczne.
________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.
Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.
Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.
Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.