aktualnościbioasekuracjazwierzęta

Ograniczenie antybiotyków: nowy wymóg w dobrostanie zwierząt

Nowe Wymogi dla Rolników

Od 2024 roku rolnicy ubiegający się o dopłaty z ekoschematu „Dobrostan zwierząt” muszą odbyć szkolenie. Celem jest zmniejszenie użycia antybiotyków w hodowli.

Zakres Szkolenia

Szkolenie obejmować będzie metody ograniczania antybiotyków. Zawierać będzie również wiedzę na temat antybiotykoodporności i zapobiegania chorobom.

Definicja Dobrostanu Zwierząt

Dobrostan zwierząt to zapewnienie podwyższonych standardów w hodowli. Wsparcie finansowe ma rekompensować koszty i utracone dochody związane z wprowadzeniem tych praktyk.

Wymogi w Ekoschemacie

Dobrostan zwierząt wymaga odpowiednio zarejestrowanej siedziby stada, zgodnie z przepisami identyfikacji i rejestracji zwierząt. Dla drobiu obowiązuje numer zakładu. Wymogi dla każdej grupy zwierząt obejmują wszystkie utrzymywane w gospodarstwie. Rolnicy muszą mieć plan poprawy dobrostanu, co dla bydła oznacza wybiegi, ściółkę i późniejsze odsadzanie cieląt.

System Punktowy

W przypadku świń i bydła stosowany jest system punktowy. Rolnicy wybierają praktyki z listy do realizacji w gospodarstwie. Dla owiec, kóz, koni i drobiu płatność następuje za spełnienie pakietu wymogów. System punktowy wycenia praktyki poprawiające dobrostan zwierząt. Stawki płatności dobrostanowych rekompensują utracone korzyści i pokrywają dodatkowe koszty. Jeden punkt równa się około 100 zł, czyli 22,47 euro.


Czy podobał Ci się artykuł „Ograniczenie antybiotyków: nowy wymóg w dobrostanie zwierząt”?

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami w branży rolniczej, zapisz się do naszego newslettera. Wysyłamy go w piątek, dostarczając istotne informacje prosto do Twojej skrzynki mailowej.

Dla dostawców rozwiązań w dziedzinie rolnictwa: Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami. Więcej informacji tutaj.

Zachęcamy również do zgłaszania swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnikom programu oferujemy wiele korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, porady prawne, a także potencjalność uzyskania wyższych cen za żywiec w przyszłości. Aby zgłosić się, odwiedź tę stronę.

Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik

Pokaż więcej

Daniel Olszewski

Pomysłodawca i autor projektu pod tą samą nazwą. Zajmuje się jego promocją i strategią rozwoju projektu. Prywatnie pisarz powieści przygodowych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.