aktualnościpaszaPLpolitykazwierzęta

Wniosek o podjęcie działań na rynku zbóż w Polsce

Warszawa dn. 10 marca 2022 r.

Szanowny Pan

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Szanowny Pan

Henryk Kowalczyk

Wiceprezes Rady Ministrów

(IGC), dotyczące ograniczonych zapasów pszenicy u głównych eksporterów mówią, że mogą one wynieść jedynie 57 mln ton, tj. o 4 mln ton mniej niż sezon wcześniej i najmniej od 9 lat.

Patrząc na dynamikę zmian na rynku zbożowym należy w trybie pilnym rozważyć ograniczenie lub całkowite zakazanie eksportu zbóż i roślin oleistych z Polski.Priorytetem winno być zachowanie ciągłości łańcucha produkcji w kraju i zapewnienie dzięki temu bezpieczeństwa żywnościowego. Zboża i rośliny oleiste bowiem wykorzystywane są nie tylko do produkcji pieczywa, mąki czy oleju, ale przede wszystkim stanowią główne składniki pasz dla zwierząt. Brak dostępności zbóż i roślin oleistych spowoduje drastyczne braki podstawowych artykułów żywnościowych – pieczywa, mięsa, jaj, nabiału. Brak natychmiastowej reakcji spowoduje zachwianie łańcucha dostaw i uniemożliwi prowadzeniem.in. produkcji zwierzęcej – już pojawiają się sygnały od wytwórni pasz o możliwości braku dostępności komponentów do produkcji pasz za około 30 dni.

Działania ograniczające eksport zbóż i nasion oleistych podjęły np. Węgry, wprowadzając ograniczenie eksportu zbóż z prawem pierwokupu. Wprowadzenie zakazu eksportu zbóż rozważa również Bułgaria.

Zgoda na wyprzedaż z Polski zbóż oraz spodziewane zakłócenia w dostawach w następnym sezonie stanowi również olbrzymi impuls do przyspieszenia globalnej inflacji poprzez znaczące wzrosty cen żywności.

Wnosimy o jak najszybsze podjęcie działań w powyższym zakresie.

Sygnatariusze Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich

1. Paweł Podstawka – Przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

2. Dariusz Goszczyński – Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej

3. Katarzyna Gawrońska – Dyrektor  Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz

4. Jakub Pióro – Prezes Zarządu Polskiej Federacji Hodowców Drobiu

2. Stefan Chrzanowski – Dyrektor Biura POLDRÓB

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.