klimatnawożenieochrona środowiskaprojekt Bfściółkaślad węglowyśrodowiskozwierzęta

Glinokrzemiany vs. amoniak

Emisja amoniaku to problem zarówno dotyczące dobrostanu zwierząt, jak i otoczenia fermy. Celem prowadzonych badań było uzyskanie odpowiedzi, czy zastosowanie dodatku glinokrzemianów obniży poziom emisji najbardziej złowonnego gazu, jakim jest amoniak. Z powodu konieczności porównania danych, pobierano je zarówno podczas stosowania dodatku, jak i w okresach wstawów bez dodatku.

Ze względów marketingowych takie badanie miało istotny społeczny wymiar i mogło przysłużyć się poszerzeniu popularności projektu Bezpieczna Ferma, jak i dalszej łatwiejszemu wdrożeniu projektu do praktyki.

 Pomiary wykonywano detektorem gazu firmy Smart Sensor Ammonia Gas Detector AR8500 będący własnością Olszewski Sp. z o.o.

Zgodnie z przyjętą metodyką, zbieranie danych odbywało się wewnątrz kurnika w punktach oznaczonych W1, W2, W3, W4, W5, W6, W7 na wysokości około 30 cm od powierzchni posadzki, tj na wysokości głów zwierząt oraz na zewnątrz kurnika w czterech miejscach oznaczonych Z1, Z2, Z3, Z4 zgodnie z poniższym schematem:

Pomiarów dokonywano w okresie od 1 lutego 2020 roku do 28 stycznia 2022 roku. Podczas 240 wizyt na czterech fermach dokonano 2.640 odczytów.

WNIOSKI

Na podstawie analizy pobranych danych wykazano, że dodatek mieszanki glinokrzemianów do paszy i ściółki obniżył średnio o 17% poziom stężenia amoniaku w powietrzu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kurnika.

 

Szczegółowy raport dostępny w siedzibie firmy Olszewsky sp. z o.o.

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.