innowacjeprojekt Bftechnologia

Jak poprawić jakość produkcji drobiu? Naukowcy z UTP znaleźli sposób. TVP Bydgoszcz

Innowacyjna ściółka z glinokrzemianem poprawi jakość produkcji drobiu – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Minerały te, dodawane do ściółki oraz do paszy wpływają pozytywnie na jakość mięsa i dobrostan ptactwa. Badania prowadzone są w ramach projektu „Bezpieczna ferma”.
 
Laboratoria Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy. To tutaj przez ostatnich kilkanaście miesięcy naukowcy brali pod mikroskop m.in. włókna mięśniowe drobiu. Okazało się, że dodanie do paszy glinokrzemianu – naturalnej kopaliny w postaci zmielonej skały – powoduje szybszy przyrost masy ptactwa. Minerały mają też pozytywny wpływ na ich jelita. – Jeżeli mamy większą powierzchnię chłonną w jelitach, w tym momencie taki organizm lepiej wykorzystuje paszę, którą zjada. A w przypadku mięśni, jeżeli znajduje się troszeczkę więcej tłuszczu śródmięśniowego, to mięso jest bardziej soczyste, jest bardziej smaczne – wyjaśnia Ewa Ziółkowska z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy.

Naukowcy dostrzegają także zmiany w odporności immunologicznej drobiu. Dodanie glinokrzemianu w odpowiedniej ilości rzadziej powoduje infekcje wśród zwierząt. Innowacyjna metoda to odpowiedź na współczesne trendy na rynku drobiarskim.

Trendy w świecie nauki, w obszarze animal science prowadzą przede wszystkim do tego, żeby dbać o ten dobrostan zwierząt. Nie tak jak wcześniej o przyrosty masy ciała, tylko właśnie żeby eliminować również czynniki, które wpływają na nasze środowisko

– mówi dr inż. Aleksandra Dunisławska z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy.
 
Zyskują producenci, ale i środowisko. Ściółka z dodatkiem glinokrzemianów wspiera także wchłanianie wody i rozpuszczonych w niej substancji w tym związków azotowych. Naukowcy chcą, aby minerały te były wykorzystywane do bioasekuracji. To szczególnie ważne w kontekście pojawiających się kolejnych ognisk grypy ptaków. – Dodatkowo jeszcze wspieramy podniesienie jakości materiału ściółkowego, który bardzo często jest pochodzenia gospodarskiego, jest słomą, która jest różnie przechowywana, czyli narażona na niekorzystne czynniki atmosferyczne w stogach, co sprzyja rozwojowi grzybów – podkreśla dr inż. Mirosław Banaszak.

Badania, w ramach projektu „Bezpieczna ferma” łączą Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, przedstawicieli Ośrodka Doradztwa Rolniczego jak i samych producentów. Środki na prowadzenie tych badań są z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – działanie „Współpraca”.

 

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.