Na czym polegały badania i jakie efekty przyniosły?

Zastosowano dodatek do paszy FeedMax (1%), który obniżył konwersję paszy w 3 przypadkach na 4, co daje 75% skuteczności preparatu, zaznaczając przy tym, że obniżenie to wynosiło od 1% do 18%, co z kolei przekładało się na średnie obniżenie FCR o 4,6%. To daje około 7 g/kg oszczędności. Przy stadzie 10.000 sztuk o masie brojlera 2,6 kg/szt. przekłada się to na 1.800 kg zaoszczędzonej paszy.

W trakcie doświadczeń zastosowano również posypkę do ściółki CliMax (0,8 kg/m2), która zredukowała w znaczącej skali Foot-pad dermatitis (FPD), który jest stanem charakteryzującym się zmianami spodu stóp drobiu, czyli podeszwy. Jest to rodzaj kontaktowego zapalenia skóry, który rozpoczyna się od pęknięcia bądź mikro urazu, a następnie dochodzi do zakażenia bakteryjnego. Nie bez znaczenia był fakt ograniczenia gazów złowonnych, amoniaku, siarkowodoru i dwutlenku węgla. 

Dodatkowo przed zaścieleniem stosowano suchą sanityzację mineralnym preparatem SanitMax poprzez nadmuch 100 kg/1000 m2. Zabieg ten daje kilka efektów. Po pierwsze dzięki swym mechaniczno-fizycznym właściwościom całkowicie eliminuje stawonogi, takie jak pleśniakowce oraz ptaszyńca. Napylenie przed wprowadzeniem piskląt pozwoliło związać wilgoć w kurniku, co z kolei wyeliminowało stres cieplny i ustabilizowało temperaturę we wszystkich warstwach powietrza, zwłaszcza tych do 70 cm nad ściółką.   

FeedMax – obliczanie wagi dodatku do paszy

Przekierowanie na Complex Minerals

Kliknij link, aby przejść do strony dostawcy Complex Minerals.

30000
Oznacz całkowitą ilość brojlerów w kurniku w trakcie jednego rzutu (szt)
1.6
Wskaż dotychczasowy współczynnik konwersji paszy (kg/kg)
2.8
Określ średnią wagę brojlera na dzień odstawy (kg)
Waga dodatku (worki 25 kg lub BigBag 500/1000 kg) KG

FeedMax – kalkulacja ceny dodatku do paszy

Przekierowanie na Complex Minerals

Kliknij link, aby przejść do strony dostawcy Complex Minerals.

30000
Oznacz całkowitą ilość brojlerów w kurniku w trakcie jednego rzutu (szt)
1.6
Wskaż dotychczasowy współczynnik konwersji paszy (kg/kg)
2.8
Określ średnią wagę brojlera na dzień odstawy (kg)
Cena netto PLN

CliMax – kalkulacja ceny posypki do ściółki

Przekierowanie na Complex Minerals

Kliknij link, aby przejść do strony dostawcy Complex Minerals.

2000
Podaj całkowitą powierzchnię kurnika (m2)
Wybierz w jakim opakowaniu chcesz otrzymać dodatek do ściółki i czy mamy ci go dostarczyć.
Oznacz, jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnej usługi rozprowadzenia dodatku do ściółki w całym kurniku.
Cena netto PLN

Reportaż z przebiegu projektu

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.