agroekspert

Wyzwania i przyszłość branży drobiarskiej w Polsce

Wyzwania i przyszłość branży drobiarskiej w Polsce

Przyszłość drobiarstwa w Polsce

Sektor drobiarski stoi przed wieloma wyzwaniami. Jakie są opinie ekspertów? Podczas konferencji „Aktualne wyzwania branży drobiarskiej” omówiono aktualne problemy branży. Najważniejszym z nich jest otwarcie granic UE na ukraińskie towary, co spowodowało niekontrolowany napływ mięsa drobiowego z Ukrainy. Krajowa Rada Drobiarstwa uważa, że ten napływ destabilizuje sektor, ponieważ nie możemy konkurować z produktami niepodlegającymi kosztownym unijnym normom.

Problemy z importem z Ukrainy

Unijne instytucje zgodziły się wprowadzić zmiany w porozumieniu handlowym. Ustalono, że Komisja Europejska może uruchomić mechanizmy ochronne, takie jak cła, gdy import z Ukrainy przekroczy średnią wielkość przywozu odnotowaną w drugiej połowie 2021 r. oraz w całym roku 2022 i 2023. Krajowa Rada Drobiarstwa uważa to za wspólny sukces branży oraz komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego i ministra Czesława Siekierskiego. „Cieszymy się, że udało się wprowadzić ograniczenia do ATM, ponieważ będzie miało to kluczowe znaczenie dla przyszłych negocjacji z Ukrainą na temat wzajemnych relacji handlowych. Wybiegając w przyszłość, niezbędna jest tu bardzo dobra analityka oraz ocena skutków wprowadzenia określonych rozwiązań. To niewątpliwie ogromne wyzwanie dla całej branży drobiarskiej” – mówił Dariusz Goszczyński, Prezes Zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Podwyższony dobrostan zwierząt

Uczestnicy konferencji wyrazili obawy dotyczące planowanych zmian w przepisach o dobrostanie zwierząt, które są częścią Zielonego Ładu. UE ma bardzo rygorystyczne normy ochrony zwierząt i stale je podnosi dla swoich hodowców, ale nie stosuje tych samych wymagań wobec produktów importowanych. „Pakiet dobrostanowy to ogromne wyzwanie dla sektora produkcji zwierzęcej w Unii Europejskiej i musimy zdecydowanie zabierać głos. Sektor drobiarski rozumie potrzebę tych zmian, ale podkreśla, że transformacja w kierunku zrównoważonego modelu produkcji musi opierać się na trzech filarach: środowiskowym, społecznym i ekonomicznym. Gdyby europejscy rolnicy produkowali w taki sposób, jak hodowcy spoza UE, te produkty byłyby uznane za nielegalne” – zaznaczył Dariusz Goszczyński.

Ataki organizacji pseudoekologicznych

Temat ten pojawia się przy każdej branżowej konferencji. „Ataki są prowadzone przez duże organizacje mające interesy gospodarcze i dysponujące wielomilionowymi budżetami. Obrona wizerunku produkcji zwierzęcej i mięsa jest trudna, gdy organizacje wykorzystują nieprawdziwe informacje i grają na emocjach konsumentów. W debacie publicznej dominują silnie zideologizowane i emocjonalne argumenty o niskiej wartości naukowej. To machina napędzana ogromnymi pieniędzmi, których my nie mamy. To nie znaczy, że mamy się poddać. Musimy współpracować, bronić się i edukować. Prawda jest po naszej stronie i nie pozwólmy, żeby wmówiono nam inaczej” – stwierdził D. Goszczyński.

Jedność i współpraca kluczowe dla obrony branży

Krajowa Rada Drobiarstwa podkreśla, że mimo negatywnej narracji organizacji pozarządowych, polski i światowy konsument ma dobrą opinię o drobiu, a polski drób jest ceniony za wysoką jakość i atrakcyjną cenę. Kolejne audyty krajów trzecich pokazują duże zainteresowanie importem polskiego drobiu. „Jedność i współpraca międzysektorowa są kluczowe dla obrony interesów branży, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. W miarę jak branża dąży do adaptacji i innowacji, jej przyszłość będzie zależeć od zdolności do skutecznego komunikowania się oraz radzenia sobie z dezinformacją, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów produkcji i odpowiedzialności społecznej” – podkreśla KRD-IG.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.