chorobyEUlaboratoriazwierzęta

Szczepienie drobiu przeciwko wysoce zjadliwej grypie ptaków – dostępne szczepionki i strategie szczepień

W ostatnich latach w Unii Europejskiej (UE) wystąpiła epidemia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) wśród ptaków dzikich i domowych. Obszary o dużym zagęszczeniu hodowli drobiu są szczególnie narażone na przenoszenie HPAI. Można rozważyć szczepienie jako uzupełnienie już wdrożonych środków (np. nadzoru, bezpieczeństwa biologicznego i wczesnego wykrywania), aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się HPAI i kontrolować jego rozprzestrzenianie się.

O co poproszono EFSA?

Grypa portalKomisja Europejska zwróciła się o przegląd dostępnych szczepionek przeciwko HPAI, ich skuteczność przeciwko obecnie krążącym wirusom oraz ocenę różnych programów szczepień w celu podjęcia decyzji w sprawie możliwych strategii szczepień. EFSA została również upoważniona do oceny środków nadzoru i ograniczania ryzyka na zaszczepionych obszarach i w gospodarstwach. Tematy te zostaną omówione w osobnej opinii naukowej, której zakończenie spodziewane jest w marcu 2024 r.

Na jakiej podstawie EFSA oparła swoją opinię?

W 2007 r. EFSA wydała opinię naukową na ten szczepień przeciwko AI (https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.2903/j.efsa.2007.489 ). Opinia oparta była na dostepnych szczepionkach, literaturze oraz badaniach rozpoczętych przez Europejską Agencję Leków (EMA) i rozpowszechnione przez EFSA i Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (WOAH). Dane zebrano również w drodze konsultacji z Laboratorium Referencyjnym UE (EURL) i siecią Krajowych Laboratoriów Referencyjnych (NRL) oraz bezpośrednio ze stron internetowych firm farmaceutycznych. Skuteczność strategii szczepień symulowano za pomocą modelowania matematycznego. Wykorzystano następujące dane: literatura w różnych językach, dane o pogłowiu drobiu we Francji, Włoszech i Holandii, dane dotyczące ognisk HPAI we Francji, Włoszech i Holandii, dane dotyczące uboju profilaktycznego we Francji, Włoszech i Holandii.

Jakie były ograniczenia/niepewności?

Dane dotyczące skuteczności ochrony i czasu trwania ochrony dostępnych szczepionek przeciwko HPAI są niezharmonizowane i nieliczne; dlatego też szczegółowy opis i porównanie tych szczepionek nie jest możliwe. Niewiele szczepionek testuje się na gatunkach drobiu innych niż kurczęta. Niewiele jest badań terenowych dotyczących skuteczności szczepień zapobiegających przenoszeniu wirusa.

Jakie były rezultaty i ich konsekwencje?

Dostarczono zaktualizowane informacje na temat rodzajów i właściwości dostępnych szczepionek przeciwko HPAI.

W UE istnieje tylko jedna dopuszczona szczepionka przeciwko HPAI u kurcząt.

Dostarczono informacji na temat różnych strategii szczepień mających na celu zwalczanie HPAI u drobiu, tj. awaryjne szczepienia ochronne na obszarach wokół ogniska HPAI oraz szczepienia zapobiegawcze na obszarach i w gospodarstwach, gdzie infekcja jeszcze nie występuje.

Przedstawiono zalecenia dotyczące przyszłych badań naukowych nad szczepionkami przeciw HPAI.

Implikacje Opinia naukowa EFSA na temat szczepionek przeciwko HPAI i strategii szczepień poinformuje decydentów w państwach członkowskich UE i osoby zarządzające ryzykiem o potencjalnych strategiach zapobiegania i kontroli HPAI, umożliwiając w ten sposób świadome podejmowanie decyzji w sprawie zapobiegania HPAI i kontroli epidemii. Opinia EFSA może stanowić wskazówkę dla przyszłego rozwoju i stosowania szczepionek przeciwko HPAI.

Jakie są najważniejsze zalecenia?

Zalecenia dla decydentów i menedżerów ryzyka: Szczepienie zapobiegawcze jest optymalną strategią szczepienia mającą na celu zminimalizowanie liczby ognisk i czasu trwania epidemii i powinno być przeprowadzane u najbardziej podatnych i zakaźnych gatunków drobiu na obszarach wysokiego ryzyka przenoszenia. W celu zwiększenia ochrony można zastosować wielokrotne podanie (tj. szczepienie przypominające). W przypadku wystąpienia ogniska choroby zaleca się awaryjne szczepienie ochronne w promieniu 3 km od ogniska na obszarach wysokiego ryzyka przenoszenia. Należy monitorować skuteczność szczepionki w przypadku wszystkich strategii szczepień. Szczepienia powinny uzupełniać, a nie zastępować inne środki zapobiegawcze i kontrolne, takie jak monitorowanie infekcji u ptaków, wczesne wykrywanie i bezpieczeństwo biologiczne, i są zalecane jako część zintegrowanego podejścia do kontroli chorób.

Zalecenia dla społeczności badawczej

Opinia naukowa zawiera zalecenia dotyczące przyszłych badań naukowych nad szczepionkami przeciwko HPAI pod kątem rodzajów szczepionek, które należy opracować, dla jakich gatunków ptaków, aspektów szczepionek, które należy zbadać, oraz rodzaju badań, które należy przeprowadzić.

Dostępne szczepionki

Szczepionki inaktywowane lub szczepionki oparte na zasadach innych niż żywy, atenuowany wirus grypy ptaków, posiadające pozwolenie na dopuszczenie do obrotu; szczepionki stosowane w UE lub poza nią; oraz szczepionki na późnym etapie rozwoju, dla których dostępne są dane dotyczące skuteczności (laboratoryjne lub terenowe).

Niniejsze streszczenie jest napisane prostym językiem (PLS) i stanowi uproszczony komunikat dotyczący szczepień drobiu EFSA przeciwko wysoce zjadliwej grypie ptaków. Pełną opinię EFSA można znaleźć tutaj. Celem PLS jest zwiększenie przejrzystości i informowanie zainteresowanych stron o pracach EFSA w tym temacie przy użyciu uproszczonego języka w celu przedstawienia podsumowania głównych ustaleń.

Czy podobał Ci się nasz artykuł „Szczepienie drobiu przeciwko wysoce zjadliwej grypie ptaków – dostępne szczepionki i strategie szczepień„? Twoja opinia jest dla nas niezwykle ważna. Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi energetyki i środowiska, zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera. Wysyłamy go co czwartek, dostarczając ekskluzywne treści prosto na Twoją skrzynkę mailową.

Dla dostawców rozwiązań w dziedzinie rolnictwa: Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej firmy do programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera drogę do licznych korzyści, takich jak dostęp do nowoczesnych technologii, współpraca w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz możliwość wymiany doświadczeń. Zgłoś swoją firmę.

„Zdjęcia i ilustracje na licencji Freepik

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.