Zmiany w przepisach dobrostanu zwierząt: nowe zmiany dla rolników
Zmiany w przepisach dobrostanu zwierząt: nowe zmiany dla rolników
Zmiany w przepisach dobrostanu zwierząt
Do konsultacji został przekazany projekt rozporządzenia dobrostanowego wydłużający okres na uzyskanie przez rolników certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w systemie jakości QMP (dotyczy bydła mięsnego) lub QAFP (dotyczy świń i drobiu rzeźnego). Wymogi systemów QAFP i QMP obejmują m.in. ograniczenie wykorzystania antybiotyków w chowie tych zwierząt.
Obowiązujące przepisy
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi ekoschematu Dobrostan zwierząt, praktykę polegającą na utrzymywaniu zwierząt zgodnie z wymogami systemu QAFP lub QMP może realizować rolnik, który:
- uczestniczy w danym systemie;
- ma, w dniu złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej w ramach ww. praktyki, certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QAFP lub QMP.
Ze względu na duże zainteresowanie rolników nową płatnością dobrostanową czas oczekiwania na wydanie tego certyfikatu przez jednostkę certyfikującą wydłużył się. W związku z tym przygotowano nowelizację przepisów rozporządzenia dobrostanowego.
Co obejmą zmiany?
Zgodnie z planowaną zmianą przepisów, okres na uzyskanie certyfikatu za zgodność ze specyfikacją i standardami systemu QAFP lub QMP zostaje wydłużony:
- do 30 września 2024 r. dla bieżącej (pierwszej w odniesieniu do nowego wsparcia uczestników systemów QAFP i QMP) kampanii naboru wniosków;
- do 31 lipca roku, w którym rolnik złożył ww. wniosek – dla lat następnych.
Takie rozwiązanie ułatwi rolnikom korzystanie z nowego rodzaju wsparcia za realizację praktyk polegających na utrzymywaniu zwierząt zgodnie z wymogami systemu QAFP lub QMP.
________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.
Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.
Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.
Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.