aktualnościgospodarkahandelimport & eksport

Branża mięsna naciska na rząd oraz konsoliduje siły w pomocy Ukrainie

Największe organizacje branżowe sektora mięsnego w Polsce wystosowały apel do premiera i ministra rolnictwa zgłaszając swoją gotowość do niesienia pomocy Ukrainie dziś i w przyszłości.  

Jak mówią stojący na ich czele prezesi i dyrektorzy już dziś producenci żywności są gotowi do współpracy z polskim rządem w przygotowaniu i realizacji systemowych rozwiązań kryzysowych związanych z pomocą oraz niwelowaniem skutków wojny.

Zdajemy sobie sprawę, że po pierwszym spontanicznym odruchu pomagania przyjdzie czas na zastosowanie efektywnych rozwiązań, które pozwolą nie tylko ustawicznie pomagać Ukrainie do czasu, kiedy tej pomocy będzie potrzebować, ale zapewnią także stabilizację społeczno-gospodarczą w naszym kraju w konsekwencji ryzyk wywołanych wojną”.

Nieprzewidywalność działań agresora rosyjskiego i czas trwania wojny powinien stanowić podstawę do opracowania działań antykryzysowych. Sektor rolno spożywczy zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Już dziś zdaniem organizacji istnieje konieczność przygotowania się do zmian w łańcuchu produkcji i dostaw. Należy dostosować produkcję żywności do potrzeb terenów objętych wojną oraz krajowych związanych z napływem imigrantów. Nie chodzi o ilość jedzenia, ponieważ żywności nie zabraknie tylko o jej rodzaj i kanały dystrybucji.

Musimy pamiętać, że za chwilę imigranci będą potrzebowali nie tylko dachu nad głową, ale także pracy, przedszkoli i szkół, świadczeń zdrowotnych, psychologicznych. Polska nie należy do krajów bogatych. Mamy dobre i szczodre serca, ale musimy sobie zdawać sprawę, że sytuacja społeczno – gospodarcza w Polsce nie jest w najlepszej kondycji. Ceny środków produkcji, energii, gazu itd. są ogromnym obciążeniem dla firm i gospodarstw domowych.  Nie możemy dopuścić do sytuacji, że niesiona spontanicznie pomoc za chwilę stanie się zarzewiem konfliktów wewnętrznych, kiedy po ludzku okaże się, że brakuje środków. W domach, firmach, samorządach.

Kryzys obnaża słabości i weryfikuje założenia. Już dziś cele Europejskiego Zielonego Ładu i Krajowy Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej stają pod wielkimi znakiem zapytania.

Chcemy odpowiedzialnego podejścia. Wyrażamy gotowość utworzenia w sektorze zespołu kryzysowego, który będzie wsparciem dla polskiego rządu. Zarówno teraz, kiedy potrzeba uporządkowania działań spontanicznych, jak również w niedalekiej przyszłości”.

Liczymy, że nasz apel nie pozostanie bez echa. Ubiegamy się o to, aby nasz głos był słyszalny i przebił się przez mury resortów. Dlaczego? Dlatego, że dziś w rękach polskich rolników i przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego leży zabezpieczanie podstawowych potrzeb każdego bez względu na jego narodowość.       

Apel w imieniu organizacji podpisali:  

1. Paweł Podstawka – Przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj

2. Stefan Chrzanowski – Dyrektor Biura POLDRÓB

3. Witold Choiński – Prezes Zarządu Związku POLSKIE MIĘSO

4. Dariusz Goszczyński – Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej

5. Paweł Krajmas – Przewodniczący Stowarzyszenia Polska Ekologia

6. Janusz Walczak – NSZZ Solidarność

7. Jerzy Wierzbicki – Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego

8. Jacek Zarzecki – Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.