energiaenergia wiatrowa

Energia wiatrowa w Polsce rośnie w siłę.

Rozwój energii wiatrowej w Polsce

Wzrost energii wiatrowej

Energia wiatrowa jest i pozostanie jednym z kluczowych elementów polskiego miksu energetycznego. Lądowe farmy wiatrowe w tym roku mogą stać się drugim największym źródłem energii elektrycznej, wyprzedzając węgiel brunatny. Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski, planowana moc turbin wiatrowych zainstalowanych do 2030 r. ma wynieść 14,5 GW. W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu, opracowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przewiduje się osiągnięcie mocy około 15,8 GW z lądowych turbin oraz około 5,9 GW z morskich elektrowni wiatrowych (MEW).

– Rząd słusznie zauważył potrzebę dostosowania założeń do dynamicznego rozwoju branży wiatrowej. Dzięki wprowadzeniu niezbędnych zmian regulacyjnych moglibyśmy patrzeć w przyszłość z większym optymizmem. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), pełny potencjał energetyki wiatrowej może osiągnąć około 18 GW do 2030 r. – powiedział Janusz Gajowicki, prezes PSEW.

Aktualna sytuacja na lądzie

Lądowa energetyka wiatrowa, mimo że w 2021 r. straciła pozycję lidera sektora OZE na rzecz prosumentów PV, nadal dynamicznie się rozwija. Technologia ta znacząco przyczynia się do zazieleniania polskiego miksu energetycznego. Na koniec 2023 r. moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych wynosiła 9,43 GW i wkrótce powinna przekroczyć 10 GW. Dla porównania, moc zainstalowana w całym krajowym systemie elektroenergetycznym wynosiła 66,4 GW (energetyka konwencjonalna i OZE), co oznacza, że farmy wiatrowe na lądzie stanowiły ponad 14% całkowitej mocy zainstalowanej.

Polska, w porównaniu do innych krajów europejskich, zainstalowała drugą najniższą średnią moc turbin – 3,2 MW. Moc znamionowa jest ściśle powiązana z rozmiarem turbin, a w Polsce ich wysokość i moc były ograniczone tzw. zasadą 10H. Zmiana zasad lokalizowania turbin wiatrowych wprowadzona ustawą z 9 marca 2023 r. utrzymała tę zasadę, lecz dopuściła możliwość lokalizacji turbin bliżej niż 10H, ale nie bliżej niż 700 metrów, po spełnieniu określonych wymogów.

Chociaż umożliwiło to powstawanie nowych farm wiatrowych, dalsza liberalizacja jest niezbędna dla transformacji energetycznej w Polsce. Rezygnacja z zasady 10H oraz zmniejszenie minimalnego dystansu z 700 metrów na 500 metrów zwiększyłoby dostępność terenów pod lądowe farmy wiatrowe z 2% do 4% powierzchni kraju.

Perspektywy morskiej energetyki wiatrowej

Ostatni rok przyniósł również rozstrzygnięcia postępowań lokalizacyjnych dla II fazy projektów morskich farm wiatrowych. Według analiz, potencjał mocy zainstalowanej na obszarach przewidzianych w II fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wynosi łącznie 9,4 GW. Pierwsze gigawaty energii z morskich farm wiatrowych spodziewane są już w 2026 roku.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.