energia

Innowacyjna ciepłownia Przyszłości z OZE

Innowacyjna Ciepłownia Przyszłości z OZE

Zielona transformacja w praktyce

Wysokosprawne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła – to wszystko znajduje się w pilotażowej instalacji nazwanej Ciepłownią Przyszłości. Ten nowoczesny system będzie ogrzewał i dostarczał ciepłą wodę użytkową do mieszkańców jednego z osiedli. Projektantem i wykonawcą Ciepłowni Przyszłości, zlokalizowanej w Lidzbarku Warmińskim, jest Euros Energy. Instalacja powstała na terenie należącym do Veolii Północ z grupy Veolia term, a jej twórcą jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Zaawansowane technologie grzewcze

Projektantem i wykonawcą Ciepłowni Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim jest spółka Euros Energy. Dr inż. Tomasz Walczak z Euros Energy wyjaśnił, że sercem technologii są pompy ciepła z systemem trójstopniowego magazynowania ciepła. Maksymalizują one wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej ze źródeł OZE. Sezonowe magazynowanie ciepła równocześnie w niskotemperaturowym magazynie gruntowym i wysokotemperaturowym magazynie wodnym zapewnia efektywną pracę pomp ciepła zasilających sieć. Pompy te zintegrowano z trzema dolnymi źródłami: powietrznymi wymiennikami ciepła, niskotemperaturowym magazynem gruntowym oraz wysokotemperaturowym magazynem wodnym. System jest zasilany energią elektryczną produkowaną na miejscu z farmy fotowoltaicznej i instalacji PVT oraz ciepłem z kolektorów słonecznych. W zimowe noce system wspiera energia z Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, w tym zakupiona z gwarancją pochodzenia z OZE w ramach kontraktów PPA. Euros Energy podkreśla, że instalacja pozwala na efektywne skonsumowanie nadwyżek energii elektrycznej, które coraz częściej pojawiają się w sieci elektroenergetycznej. Opracowana technologia jest skalowalna i może być wykorzystana w systemach ciepłowniczych o mocy zainstalowanej cieplnej do 50 MWt.

Zielone osiedle

Ciepłownia Przyszłości będzie dostarczała ciepło i ciepłą wodę użytkową do większości budynków na Osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim. Całkowita powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych wynosi ponad 28 tys. m2. – W przedsięwzięciu „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” postawiliśmy na ambitne, ale realne cele. Instalacja, która w 100 proc. wykorzystuje OZE, dowodzi, że w polskim ciepłownictwie możemy osiągać cele wpisujące się w strategię Europejskiego Zielonego Ładu – powiedział Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR.

Grupa Veolia term od 2019 r. realizuje projekty obejmujące dekarbonizację zakładów. Podczas otwarcia przedstawiciel Veolii podkreślił, że firma zamierza zdekarbonizować swoje aktywa do 2030 r. i osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. – Zwiększanie efektywności lokalnych systemów ciepłowniczych i konsekwentne odchodzenie od spalania węgla to odpowiedź Veolii na wyzwania klimatyczne. Technologia Ciepłowni Przyszłości opiera się na maksymalnym wykorzystaniu lokalnie dostępnych odnawialnych źródeł energii. Zrealizowanie tego założenia zapewniło niemal pełną dekarbonizację instalacji. Takie projekty zmniejszają wpływ systemów ciepłowniczych na środowisko i zwiększają bezpieczeństwo dostaw zielonego ciepła – mówił Luiz Hanania, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Rewolucyjne wyniki

Koszt Ciepłowni Przyszłości wyniósł ponad 49 mln zł, finansowane z Funduszy Europejskich. Projekt „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” miał wyznaczyć kierunek dla przyszłych zmian w ciepłownictwie. – Ciepłownictwo w Polsce jest w trudnej sytuacji, ponieważ nie można go zmodernizować do systemów bezemisyjnych jedynie poprzez zamianę źródeł ciepła z paliw kopalnych na odnawialne. W drodze ku zeroemisyjności potrzebne są zmiany systemowe, które stanowią ogromne wyzwanie – wyjaśniał podczas otwarcia prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dyrektor NCBR dodał, że głównym celem było opracowanie i demonstracja technologii uniwersalnego systemu wytwarzania, przetwarzania i magazynowania energii do celów grzewczych. – System ten charakteryzuje się nie tylko efektywnością, ale i powtarzalnością adaptacji w różnych osiedlach mieszkaniowych, przy wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej. Efektem miało być ponad 80 proc. udziału OZE w produkcji ciepła, a finalnie uzyskaliśmy wynik bliski 100 proc. – zaznaczył Małachowski.

Ekonomiczne i ekologiczne korzyści

– Transformacja sektora ciepłownictwa to jeden z naszych priorytetów w MKiŚ. W kolejnych latach przeznaczymy 15 mld zł na finansowanie OZE dla ciepłownictwa systemowego. Będziemy wspierać budowę kolejnych ciepłowni wykorzystujących OZE, to przyszłość dla sektora. Ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim jest konkurencyjna pod względem kosztowo-cenowym w porównaniu z ciepłowniami wykorzystującymi paliwa kopalne. Mam nadzieję, że ciepłownia przyszłości szybko zamieni się w ciepłownię codzienności – powiedziała podczas otwarcia Ciepłowni Przyszłości minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Wiceminister klimatu Urszula Zielińska dodała, że koszty transformacji, takie jak w Lidzbarku Warmińskim, przy optymalnym doborze źródeł i technologii ciepła, są niższe niż utrzymywanie węglowo-gazowego status quo. – To czyste, bezpieczne i tanie ciepłownictwo, będące jednocześnie stabilizatorem nowego systemu energetycznego Polski – podkreśliła Zielińska.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.