energiafotowoltaika

Powolne nasycanie rynku mikroinstalacji PV

Wolniejszy wzrost PV w Polsce

Wolniejszy wzrost mikroinstalacji PV w Polsce

Tempo wzrostu liczby mikroinstalacji PV w Polsce spowolniło do około 15% w 2023 roku, z ponad 40% rok wcześniej. Przyczyną może być powolne nasycanie się rynku. Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) oceniają, że mimo tego spowolnienia, branża PV w Polsce może mieć przed sobą najlepszy okres. W oparciu o wyliczenia Solarpower Europe, przewiduje się, że do 2027 roku liczba miejsc pracy w branży PV w Polsce zwiększy się o 11,5%, czyli o 17 tysięcy miejsc pracy.

Spowolnienie rozwoju mikroinstalacji

Pomimo ciągłego wzrostu liczby mikroinstalacji PV, tempo wzrostu w 2023 roku było trzykrotnie niższe niż w 2022 roku, obniżając się z około 41% do 15%. Tempo wzrostu ilości energii wprowadzanej do sieci spadło czterokrotnie, z około 109% w 2022 roku do około 27% w 2023 roku. Może to wynikać z powolnego nasycania się rynku. W 2022 roku, według danych Polenergii, już 14% domów jednorodzinnych w Polsce posiadało instalację fotowoltaiczną. Istotny wpływ miały również zmiany systemu rozliczeń prosumentów w 2022 roku z net-metering na net-billing, w którym prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzone do sieci zgodnie z ceną rynkową.

Dane URE na temat mikroinstalacji

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE), w 2023 roku liczba zainstalowanych w Polsce mikroinstalacji wykorzystujących promieniowanie słoneczne wyniosła 1 403 875, wobec 1 213 571 rok wcześniej, co oznacza wzrost o 15,7% rok do roku. W 2022 roku wzrost liczby mikroinstalacji wyniósł 41,7% rok do roku. Łączna moc zainstalowana mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) wyniosła ponad 11,3 GW, a łączna produkcja energii elektrycznej z tych instalacji w 2023 roku przekroczyła 7,3 TWh.

Struktura mikroinstalacji w Polsce

W 2023 roku, 99% mikroinstalacji w Polsce stanowiły instalacje wykorzystujące promieniowanie słoneczne. Spośród 1,4 mln instalacji, tylko 317 stanowiły mikroinstalacje wodne, 81 wiatrowe, 87 biogazowe i 56 biomasowe. Liczba mikroinstalacji przyłączonych przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) od początku 2019 roku do końca stycznia 2024 roku wzrosła blisko 26-krotnie, co stanowi wzrost o 2493%, przy jednoczesnym blisko 33-krotnym wzroście mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach.

Program „Mój Prąd” i jego wpływ

Od 2019 roku około 516 tysięcy instalacji zostało dofinansowanych z programu priorytetowego „Mój Prąd”, co stanowi 38% wszystkich mikroinstalacji PV zainstalowanych w latach 2019-2023 w Polsce. Mimo wolniejszego wzrostu liczby zainstalowanych mikroinstalacji, branża ta wciąż może mieć swój najlepszy okres przed sobą. Według wyliczeń Solarpower Europe, do 2027 roku liczba miejsc pracy w branży PV w Polsce zwiększy się o 11,5%, co oznacza 17 tysięcy nowych miejsc pracy.

Polska na tle Europy

Polska, ze względu na dynamiczny rozwój mikroinstalacji i względnie tanią wykwalifikowaną siłę roboczą, w 2022 roku była jednym z liderów Unii Europejskiej pod względem liczby miejsc pracy w branży fotowoltaicznej. Według szacunków think tanku Bruegel, polska branża fotowoltaiczna była druga co do wielkości w Europie, po Niemczech. Polskie możliwości produkcji paneli fotowoltaicznych, szacowane na 1,4 GW, były lokowane na czwartej pozycji w UE, po Niemczech, Francji i Włoszech, odpowiadając za 8% produkcji w UE.

Zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym

W 2022 roku zatrudnienie w sektorze fotowoltaicznym w Polsce wynosiło 147 tysięcy osób, co stanowiło 23% wszystkich oferowanych miejsc pracy w tej branży na terenie UE. Względnie wolniejszy wzrost liczby zainstalowanych mikroinstalacji może wynikać z powolnego nasycania się rynku. Jednak nadal istnieją prognozy wskazujące na rozwój i wzrost zatrudnienia w sektorze PV w Polsce.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.