aktualnościchorobyEUhandelimport & eksportzwierzęta

Ograniczenia w eksporcie z powodu HPAI

W odpowiedzi na rozwój sytuacji epizootycznej związanej z wysokopatogenną grypą ptaków (HPAI) w Polsce, władze Bośni i Hercegowiny od 12 stycznia 2022 r. nałożyły restrykcje eksportowe na 11 polskich województw, w tym dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Ograniczenia te obejmują określone kategorie produktów.

W obliczu aktualnej sytuacji epizootycznej związanej z wirusem grypy ptaków HPAI, Bośnia i Hercegowina wprowadziła zakaz eksportu z 11 polskich województw od 12 stycznia 2022 r. Restrykcje dotyczą żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych, dzikich ptaków łownych, piskląt jednodniowych, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, zarodków, świeżego i mrożonego mięsa, a także produktów z tych mięs. Zakazane są również inne produkty pochodzenia zwierzęcego, niespreparowane trofea myśliwskie i pióra.

Wyjątki stanowią hermetycznie zamknięte konserwy drobiowe i z dzikich ptaków łownych, produkty jajeczne poddane obróbce cieplnej, produkty przetworzone w temperaturze co najmniej 70°C oraz pióra poddane odpowiedniej obróbce parą wodną.

Rozszerzenie restrykcji importowych przez Białoruś obejmuje teraz województwo dolnośląskie, a zakaz wwozu na jej terytorium z województw wielkopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, mazowieckiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego dotyczy żywego drobiu, jaj, mięsa drobiowego, produktów spożywczych z jaj, puchu, pierza, trofeów myśliwskich, pasz i dodatków paszowych zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego oraz nieprzeznaczonych do spożycia surowców pochodzenia zwierzęcego.

Możliwość wwozu z województw zachodniopomorskiego, lubelskiego, podkarpackiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i opolskiego na Białoruś jest utrzymana dla żywego drobiu, jaj wylęgowych, mięsa drobiowego, produktów spożywczych z jaj, puchu, pierza i surowców pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do produkcji karm dla drobiu. Jednakże zakaz wwozu z tych województw nadal obowiązuje dla dzikiego ptactwa, ptactwa zoologicznego i cyrkowego, jaj konsumpcyjnych, pasz i dodatków paszowych zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego oraz pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego.

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może to Cię zainteresuje?
Close
Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.