aktualnościekspertprawoweterynariazwierzęta

Inspekcja Weterynaryjna z nowymi uprawnieniami.

Ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych ustaw.

Od 23 stycznia 2020 r. obowiązuje nowelizacja ustawy dotycząca jakości handlowej produktów rolnych i spożywczych. Zmiany te upoważniają Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do przeprowadzania kontroli na każdym etapie łańcucha żywnościowego, począwszy od producenta aż po konsumenta. To rozszerzenie zakresu nadzoru obejmuje również możliwość inspekcji na fermach drobiu.

Zmodyfikowany art. 62 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt wskazuje na współpracę różnych organów inspekcyjnych w celu efektywniejszego zwalczania chorób zakaźnych, w tym zoonoz.

Przed wprowadzeniem tych zmian, nadzór nad jakością handlową dzieliły między sobą Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcja Handlowa, działająca pod egidą Prezesa UOKiK. Nowa regulacja centralizuje te uprawnienia w rękach IJHARS, rozszerzając je również na sektor gastronomiczny i detaliczny.

Celem nowelizacji jest zwiększenie efektywności w wykrywaniu i reagowaniu na nieprawidłowości w obrocie żywnością. Większość przepisów ustawy zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r., z pewnymi wyjątkami.

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.