aktualnościekspertPLpolitykaubezpieczenia

MRiRW w sprawie odszkodowań w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt zwalczanych z urzędu

Regulacje dotyczące rekompensat, gratyfikacji i zwrotu kosztów związanych z walką z chorobami zakaźnymi zwierząt określa art. 49 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 2020 poz. 1421). Zgodnie z tym przepisem, odszkodowanie z budżetu państwa należy się za zwierzęta zabite lub ubite na polecenie Inspekcji Weterynaryjnej, lub padłe z powodu działań zapobiegawczych.

Również za produkty zwierzęce, jaja wylęgowe, pasze i sprzęt zniszczone na polecenie Inspekcji, które nie mogą być zdezynfekowane, przysługuje odszkodowanie. Jego wysokość, oparta na wartości rynkowej, ustalana jest przez średnią z trzech oszacowań wykonanych przez powiatowego lekarza weterynarii i dwóch rzeczoznawców.

Wartość odszkodowania zależy od aktualnej sytuacji rynkowej i ustalonej średniej wartości. Decyzję o odszkodowaniu i jego kwocie wydaje powiatowy lekarz weterynarii. Jeśli posiadacz zwierząt nie spełni wymagań, w tym nakazów i zakazów, lub świadomie wprowadzi do hodowli zwierzę zakażone, odszkodowanie nie przysługuje.

Decyzja lekarza weterynarii jest definitywna, ale można ją zakwestionować w sądzie rejonowym w ciągu miesiąca od doręczenia. Informuję też, że zmiany w przepisach o odszkodowaniach będą rozważane przy nowelizacji ustawy zgodnie z rozporządzeniem UE o chorobach zwierząt.

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.