aktualności

20 lat polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej

20 lat polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej

Dwie dekady polskiego rolnictwa w UE

Najważniejsze są wnioski na przyszłość – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas konferencji „Polska wieś i rolnictwo – 20 lat w Unii Europejskiej”. Wydarzenie zorganizował Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Droga do integracji

Minister Czesław Siekierski przypomniał, że aktywnie uczestniczył w procesach dostosowawczych polskiego rolnictwa do wymogów Unii Europejskiej. Jego zdaniem Polska mogła przystąpić do UE już w 1994 roku, gdy wszedł w życie Układ Stowarzyszeniowy. Jednak brak jedności politycznej ówczesnych liderów opóźnił ten proces. Mimo to, okres ten nie był zmarnowany.

Przemiany w rolnictwie przebiegały szybko, a przyjęcie unijnego dorobku prawnego dotyczącego rolnictwa oraz powstanie nowych instytucji, takich jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencja Rynku Rolnego, odbyło się sprawnie. Minister Siekierski podkreślił ogromną zasługę doradców, naukowców i instytucji pozarządowych w tych przemianach, dzięki którym proces wstąpienia do Unii Europejskiej przebiegał spokojnie i sprawnie, mimo wielu obaw.

Minister wymienił najważniejsze osoby zaangażowane w procesy dostosowawcze, takie jak wicepremier, minister rolnictwa Jarosław Kalinowski oraz późniejsi wiceministrowie Jerzy Plewa i Władysław Piskorz. Zwrócił także uwagę na znaczenie prac wykonanych przez dwie sekcje analiz Fundacji Programów Pomocy FAPA, kierowanych przez Jerzego Plewę i Władysława Piskorza.

Obecność w Unii Europejskiej

Minister Siekierski zwrócił uwagę na szybkie zapominanie o wydarzeniach z ostatnich 20 lat. W tym okresie duże znaczenie miały dopłaty bezpośrednie, które wspierały gospodarstwa rolne. Minister przypomniał, że wartość euro, plony i wydajność były wówczas inne niż dziś. Podkreślił również, że obecnie dopłaty mają inne znaczenie i konieczne są zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej.

Oceniając naszą 20-letnią obecność w Unii Europejskiej, minister podkreślił rozwój eksportu rolnego. W ciągu tych dwóch dekad wartość naszego eksportu rolnego wzrosła 10-krotnie. Bez obecności w UE, Polska nie byłaby w stanie spożytkować swojej produkcji rolniczej.

Przyszłość

Minister Czesław Siekierski zwrócił uwagę na potrzebę wypracowania wniosków na przyszłość. Największym problemem jest nadal kwestia wieprzowiny – Polska, kiedyś dużym producentem, dziś jest importerem. Minister wspomniał o rozmowach z protestującymi rolnikami oraz o roli zespołów tematycznych, które powinny wypracować propozycje rozwiązań dla poszczególnych sektorów w krótkim, średnim i długim okresie.

Minister podkreślił, że konieczne jest nowe podejście do statystyki i analizy, które będą odpowiednie dla obecnej sytuacji. Procesy zachodzące na rynkach rolnych trzeba śledzić i tworzyć nowe zestawienia oraz analizy. Minister zadał pytania dotyczące przyszłych ram finansowych od 2028 roku oraz priorytetów uwzględniających zmiany klimatyczne i ich wpływ na gospodarkę.

Zmienia się wymiar finansowy Wspólnej Polityki Rolnej, a jego udział w ogólnym budżecie UE spada. Minister zwrócił również uwagę na zmiany zachodzące na obszarach wiejskich oraz na migracje ludności z miast na wieś, co szczególnie dotyczy większych ośrodków.

Kolejnym problemem do rozwiązania jest kwestia dzierżaw ziemi. Minister poinformował o pracach nad ustawą o dzierżawie, która ma na celu formalne umożliwienie korzystania z dopłat do paliwa oraz różnych form pomocy, np. w przypadku niekorzystnych zjawisk klimatycznych, takich jak gradobicie czy susza. Minister pytał naukowców o przyszłość wsi i rolnictwa oraz kierunki, w których powinniśmy podążać, aby racjonalnie wykorzystać środki.

Minister wskazał na potrzebę integracji rolników z przetwórstwem i handlem oraz na konieczność rozwiązania problemów związanych z brakiem następców w dużych gospodarstwach. Podkreślił, że rolnicy doceniają zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich 20 lat, ale obawiają się przyszłości. Dlatego musimy rozmawiać o przyszłości polskiego rolnictwa.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.