aktualnościgospodarkaPL

Ile wytrzymają producenci drobiu?

To co się dzieje z branżą drobiarską woła o pomstę do nieba. Przekonanie o sile branży drobiarskiej to mit, wykreowany przez ceny na półkach sklepowych, a utrwalany przez Ministerstwo Rolnictwa. 

Ceny

Ostateczna cena sprzedaży sięgająca kilkunastu złotych za kilogram nijak ma się do ceny 1,70 zł/kg, po której hodowcy drobiu sprzedają brojlery. Wystarczy sobie uzmysłowić, że pisklę, od którego zaczyna się proces produkcji kosztuje średnio ok. 1,8 zł/szt, a przecież przez 6-7 tygodni trzeba kurczaka karmić, co przy rosnących cenach zbóż jest fatalną perspektywą. Cena skupu, która gwarantuje opłacalność dla producentów, powinna zaczynać się od 3,2 – 3,5 zł/kg.

Z naszych rozmów wynika, że zarówno właściciele stad zarodowych jak i producenci żywca tracą setki tysięcy złotych. Najgorsze jednak, że w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa hodowcy są pozostawieni w zasadzie sami sobie. Najbardziej cierpią na tym małe i średnie fermy, które od pokoleń inwestowały w rodzinny biznes.

Nikt nie chce im pomóc. 

Hodowcy podkreślają, że tarcza antykryzysowa kompletnie pominęła sektor drobiarski. Rząd nie przewiduje żadnych dotacji, tkwiąc w przekonaniu, że to silny dział rolnictwa i sam sobie poradzi. Tak jest już od lat.

Organizacje

Jedną z niewielu organizacji drobiarskich jest Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, która wysuwa postulaty do Ministra Rolnictwa, zwraca uwagę na problemy i podsuwa rozwiązania. Pismo do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Banki

Banki, które w dużej mierze przecież „żyją” z owoców pracy drobiarzy zaoferowały pomoc, która polega na zamrożeniu kapitału kredytu na trzy miesiące. Nadal jednak rolnicy muszą płacić odsetki, a rata kapitału i tak później zostanie doliczona do spłaty kredytu. To zawieszenie na trzy miesiące na niewiele się zda, bo w tym okresie hodowcy nie odrobią strat, a wręcz je pogłębią. Nie mogą przecież nagle zaprzestać działalności.

Niedługo to samo może spotkać stada zarodowe, a gdy na rynku zabraknie piskląt do wsadów, staniemy przed wizją załamania całego rynku drobiarskiego.

Ciężko się nie zgodzić z rozgoryczeniem hodowców, którzy dopłacając do produkcji stają się sponsorami żywności. Konsument nie „zagląda” tak głęboko, jego percepcja kończy się na sklepowej półce, ale kiedy hodowcy zaczną bankrutować, to i na półkach będą jedynie pustki.

Pokaż więcej

Redakcja Portalu

Stanowimy zespół specjalistów z branży drobiarskiej. Dostarczamy rzetelne informacje i promujemy praktyki w chowie drobiu i produkcji jaj, które przygotują producentów na wyzwania „Fit For 55”. Zainteresowanych umieszczeniem reklamy na naszym portalu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Prowadzimy też Program Partnerski, który oferuje wyłączność na publikację artykułów w poszczególnych branżach związanych z drobiarstwem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.