aktualności

Nowe regulacje w Zielonym Ładzie

Nowe regulacje w Zielonym Ładzie

Już jutro, 25 maja br., wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, które wprowadza zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej dotyczące Zielonego Ładu. Nowe regulacje zostały opublikowane dzisiaj w Dzienniku Urzędowym UE. Celem tych zmian jest uproszczenie elementów Zielonego Ładu, które wpływały na decyzje produkcyjne rolników i wymuszały ograniczenia w produkcji rolnej. Nowe przepisy wymagają jeszcze dostosowania do przepisów krajowych.

Zmiany, które wprowadza rozporządzenie

1. Zniesienie ugorowania 4% gruntów ornych (norma GAEC 8)

Od 2024 roku rolnicy nie będą musieli ugorować 4% gruntów ornych, pod warunkiem że państwo członkowskie ustanowi ekoschemat, za który rolnicy otrzymają dodatkową płatność. W Polsce ustawa zmieniająca ustawę o planie strategicznym, wprowadzająca nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”, została przyjęta przez Sejm RP 23 maja br.

2. Możliwość wyboru między dywersyfikacją a zmianowaniem (norma GAEC 7)

Od 2024 roku rolnicy będą mogli wybierać między dywersyfikacją upraw a zmianowaniem. Dla gospodarstw o powierzchni od 10 do 30 ha wystarczą dwie uprawy, przy czym największa nie może przekraczać 75%. Dla gospodarstw powyżej 30 ha wymagane będą trzy uprawy, z największą do 75% i dwoma głównymi nieprzekraczającymi 95%. Nowe rozporządzenie w tej sprawie zostanie wkrótce przekazane do konsultacji.

3. Uproszczenia w normie dotyczącej obowiązku utrzymania okrywy glebowej (norma GAEC 6)

Państwa członkowskie będą mogły decydować, w jakim okresie roku obowiązuje utrzymanie okrywy glebowej. Ułatwi to rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Rozporządzenie w tej sprawie również trafi wkrótce do konsultacji.

4. Gospodarstwa do 10 ha UR bez sankcji za normy środowiskowe

Gospodarstwa o powierzchni do 10 ha UR nie będą podlegały sankcjom związanym z realizacją norm środowiskowych, tzw. warunkowości.

5. Nowy ekoschemat „Grunty wyłączone z produkcji”

Rolnicy, którzy wyłączą z produkcji grunty orne do 4% ich powierzchni, będą otrzymywać płatność w wysokości około 126,52 EUR/ha, czyli około 563 zł/ha. Na tych gruntach obowiązywać będzie zakaz prowadzenia produkcji rolnej, w tym zakaz wypasu i koszenia, oraz stosowania środków ochrony roślin. Wnioski o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu można składać do 31 sierpnia br. Rolnicy muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie, a zmiany do wniosków mogą składać do 16 lipca br.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniające rozporządzenie (UE) 2021/2115 i (UE) 2021/2116 w odniesieniu do norm dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, zmian w planach strategicznych WPR, przeglądu planów strategicznych WPR oraz zwolnień z kontroli i kar, opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE 24 maja 2024 r.

Korzyści dla rolników

Wprowadzenie nowych regulacji Zielonego Ładu przynosi rolnikom wiele korzyści. Zniesienie obowiązku ugorowania gruntów oraz możliwość wyboru między dywersyfikacją a zmianowaniem upraw daje większą elastyczność w prowadzeniu gospodarstwa. Dodatkowo, uproszczenia w normie dotyczącej okrywy glebowej pozwolą lepiej dostosować prace polowe do warunków pogodowych i agrarnych. Wprowadzenie ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji” umożliwia otrzymanie dodatkowych płatności, co może stanowić istotne wsparcie finansowe.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.