aktualności

Susza rolnicza: trudna sytuacja w Polsce

Susza rolnicza: trudna sytuacja w Polsce

Susza rolnicza już w całym kraju. Jest nowy raport

W drugim okresie raportowania, tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2024 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju była ujemna i wynosiła -108 mm. Deficyt wody w obecnym okresie, w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego, uległ zmniejszeniu o 16 mm. Susza rolnicza w Polsce staje się coraz bardziej poważnym problemem, który dotyka rolników w całym kraju.

Gdzie największe niedobory wody?

Największe niedobory wody notowano na obszarze Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu oraz na Nizinie Śląskiej, gdzie wartości wynosiły od -170 do -189 mm. Duży deficyt wody wystąpił również na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej, gdzie wartości wynosiły od -150 do -169 mm. Na dużym obszarze Polski niedobór wody wynosił od -120 do -149 mm. W północnych oraz południowych obszarach kraju niedobory wody były najmniejsze, wynosząc od -50 do -119 mm. W wyniku takich warunków wilgotnościowych, IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terenie całego kraju, co spowodowało straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych.

Susza rolnicza w Polsce – uprawy najbardziej dotknięte

Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich 16 województw, dotykając następujące uprawy:

  • Zboża jare,
  • Zboża ozime,
  • Truskawki,
  • Plantacje krzewów owocowych,
  • Plantacje drzew owocowych,
  • Rzepak i rzepik.

W drugim okresie raportowania od 1 kwietnia do 31 maja 2024 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1769 gminach (71,42% gmin Polski), co stanowiło zwiększenie o 30,04 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 25,03% gruntów ornych kraju, co stanowiło zwiększenie o 16,76 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania. W Wielkopolsce suszę rolniczą w uprawach jarych odnotowano na terenie 184 gmin z 226. Suszę stwierdzono również w zbożach ozimych. W naszym województwie wystąpiła ona w 150 gminach na 226, a w 116 gminach wielkopolski ucierpiały plantacje truskawek.

Wpływ opadów na stan upraw

Na taki stan upraw bezpośredni wpływ miały opady. W maju najmniejsze opady, poniżej 15 mm, notowano na Mazowszu, Podlasiu, Polesiu Lubelskim oraz na Wyżynie Lubelskiej. Najwyższe opady, powyżej 50 mm, a nawet 100 mm, wystąpiły na obszarach górskich, w północno-zachodniej oraz zachodniej części kraju. Na pozostałym terytorium Polski opady wynosiły od 15 do 50 mm. Mimo lokalnie obfitych opadów, które powodowały zalania i podtopienia, stan głównych rzek Polski w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych kształtował się następująco:

  • Strefa wody niskiej: 37%,
  • Strefa wody średniej: 55%,
  • Strefa wody wysokiej: 8%.

W przeważającej części, na dzień 6 czerwca br., stan rzek kształtował się w strefie wody średniej. Chociaż stan alarmowy został przekroczony na jednej stacji hydrologicznej w dorzeczu Odry, o 16 cm na stacji ODOLANÓW na rzece Barycz, sytuacja ta wystąpiła w Wielkopolsce.

Przyszłość nie napawa optymizmem

Taka sytuacja nie napawa optymizmem, zwłaszcza w związku z zapowiedziami bardzo upalnego lata także w naszej części Europy. Rolnicy muszą przygotować się na trudny sezon, w którym niedobór wody w uprawach w Polsce będzie nadal poważnym wyzwaniem.

________________________
Czy podobał Ci się artykuł? Jeśli tak, zachęcamy do zapisania się do naszego cotygodniowego newslettera. Prześlemy Ci w nim najważniejsze informacje z branży drobiarskiej, w tym ceny skupu.

Jeżeli jesteś dostawcą rozwiązań z dziedziny drobiarstwa, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.

Zachęcamy również do zgłoszenia swojej fermy do bezpłatnego programu Bezpieczna Ferma. Uczestnictwo w programie otwiera dostęp do licznych korzyści finansowych, takich jak niższe ceny energii, tańsze surowce, dostęp do porad prawnych, a także możliwość uzyskania wyższych cen żywca. Zgłoś się tutaj.

Zdjęcia i ilustracje na licencji FREEPIK.COM oraz źródeł autora artykułu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przycisk powrotu do góry
Close

Też używamy AdBlocka.

Drogi Producencie, Przedsiębiorco, Czytelniku,Zauważyliśmy, że korzystasz z AdBlocka podczas odwiedzania naszej strony bezpiecznaferma.pl. Rozumiemy potrzebę komfortowego przeglądania internetu, ale chcielibyśmy Cię prosić o rozważenie wyłączenia blokady reklam na naszej stronie. Pozwól, że wyjaśnimy, dlaczego to dla nas ważne.Bezpieczna Ferma to nie tylko portal, ale i wspólnota, która zrzesza odpowiedzialnych producentów drobiu z całej Polski. Jako Krajowe Stowarzyszenie Odpowiedzialnych Producentów Rolnych, dajemy Ci dostęp do najnowszych informacji, badań i innowacji w branży drobiarskiej. Co ważne, nie pobieramy składek członkowskich. Dzięki temu, każdy producent, niezależnie od wielkości swojej fermy, może do nas dołączyć i korzystać z zasobów, które oferujemy.Nasze działania finansujemy głównie z reklam, które są starannie dobrane i dostosowane do branży rolniczej. Każda wyświetlona reklama to wsparcie dla naszego Stowarzyszenia i przyczynia się do rozwoju portalu bezpiecznaferma.pl. Dzięki temu możemy nadal dostarczać Ci wartościowe treści, organizować webinary, warsztaty i wspierać polską hodowlę drobiu.Wyłączenie AdBlocka na naszej stronie to prosty gest, który ma realny wpływ na jakość i zakres naszych działań. To także wyraz wsparcia dla społeczności, której jesteś ważną częścią. Razem możemy więcej!Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Razem tworzymy Bezpieczną Fermę - miejsce, gdzie każdy producent drobiu znajdzie coś dla siebie.